رفتن به محتوای اصلی
• جنگ و صلح عادلانه
• اخوت اسلامی و مقابله با تروریسم
• آزاداندیشی دینی، پذیرش اجتهاد مذهبی و مقابله با تکفیر و افراطی‌گری
• همدلی و همدردی اسلامی و پرهیز از تنش‌ها و منازعات
• احترام متقابل بین مذاهب اسلامی، رعایت ادب اختلاف و پرهیز از مشاجره، حرمت شکنی و توهین
• تبیین امت واحده و اتحادیه کشورهای اسلامی و نقد و بررسی الگوی عرضه شده
• فلسطین و مقاومت اسلامی
• آیین نکوداشت آیة الله محمد علی تسخیری

سی و پنجمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی

جنگ و صلح عادلانه، محور اصلی سی و پنجمین کنفرانس وحدت اسلامی/سخنرانی ۵۱۴ نفر به‌صورت حضوری و وبیناری

تصویر

به‌گزارش خبرنگار حوزه اندیشه خبرگزاری تقریب، حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر حمید شهریاری دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در این نشست ضمن تبریک به‌مناسبت سال‌روز ولایت امام عصر(عج)، اظهار داشت: سی و پنجمین کنفرانس وحدت اسلامی در حالی شروع می‌شود که امت اسلام و کشورهای اسلامی شاهد مصیبت‌های  گسترده‌ای از جمله جنگ و ترور هستند و با مشکلات عدیده‌ای روبرو هستند.

دکتر شهریاری ادامه داد: همه علما و بزرگان و شخصیت‌های برجسته جهان اسلام در قبال این مشکلات وظیفه دارند؛ مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی هم  بر خود فرض دانست موضوع این کنفرانس را مرتبط با مسائل جاری جهان اسلام قرار دهد و به‌همین دلیل ما مسئله جنگ و صلح عادلانه را محور اصلی این کنفرانس قرار دادیم.

دبیرکل مجمع تقریب خاطر نشان کرد: کنفرانس وحدت پیش‌رو دارای 8 محور فرعی‌است، فلسطین و مقاومت و بزرگداشت آیت الله تسخیری از محورهای اصلی در این کنفرانس هستند و 6 محور دیگر هم در این کنفرانس مورد بحث و گفتگو قرار خواهد گرفت.

وی افزود: جنگ و صلح عادلانه، اخوت اسلامی و مبارزه با تروریسم، آزاد اندیشی دینی، پذیرش اجتهاد مذهبی و مقابله با تکفیر و افراطی‌گری و همدلی و همدردی اسلامی و پرهیز از تنش‌ها و منازعات، احترام متقابل بین مذاهب اسلامی، رعایت ادب اختلاف و پرهیز از مشاجره و حرمت‌شکنی و توهین به مقدسات از دیگر محورهای این کنفرانس است.

دکتر شهریاری گفت: تبیین امت واحده و اتحادیه کشورهای اسلامی و نقد و برسی الگوی عرضه شده در قالب این‌دو مفهوم، محوری کلیدی در این کنفرانس است که نشستی اختصاصی خواهد داشت.

وی همچنین تصریح کرد: رعایت عدم اختلاف و پرهیز از مشاجره و الگوسازی برای جهان اسلام جزو مهم‌ترین محورهای نشست‌های جانبی خواهد بود.

دبیرکل مجمع تقریب اظهار داشت: ما در ستاد کنفرانس وحدت اسلامی با تشکیل دبیرخانه دائمی و نصب دبیر علمی و اجرایی ستاد، با هفت کارگروه برنامه اجرایی این کنفرانس را تدوین و عملیاتی کردیم و ان‌شاالله این کنفرانس به‌دو صورت حضوری و وبیناری در هفته وحدت به اجرا در خواهد آمد؛ مراسم کنفرانس به‌صورت مستقیم از سایت سی و پنجمین کنفرانس وحدت با آدرس https://iuc.taqrib.ir/live پخش خواهد شد.

وی ادامه داد: در برنامه حضوری شاهد 4 جلسه و 7 نشست تقریبی جانبی با عنوان امت همدل خواهیم بود، در این نشست‌ها از اساتید حوزه و دانشگاه دعوت کردیم تا موضوعات و بحث‌های خود را طرح، کنند؛ در جلسه افتتاحیه و اختتامیه در خدمت یکی از رؤسای محترم قوای جمهوری اسلامی یعنی ریاست محترم جمهور و ریاست محترم قوه مقننه خواهیم بود.

دکتر شهریاری اظهار داشت: مجموعه سخنرانانی‌که در این کنفرانس شرکت خواهند کرد، بالغ بر 514 نفر از 39 کشور جهان هستند؛ 360 سخنرانی به‌صورت وبیناری سخنرانی می‌کنند که 180 سخنران خارجی و بین‌المللی و 180 سخنران ایرانی هستند و سخنان آن‌ها از کانال یک ما پخش خواهد شد؛ سخنرانی 100 ایرانی هم در کانال دوم کنفرانس پخش خواهد شد و ان‌شاالله در طول هفته وحدت این‌دو کانال پخش کننده سخنرانی‌ها 514 نفری خواهند بود که به کمک دوستان داخل کشور و همراهان از وزارت خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و نمایندگان مقام معظم رهبری در کشورها ضبط و پخش خواهد شد.

وی عنوان داشت: در حوزه فضای مجازی 24 نشست وبیناری خواهیم داشت که هر نشست با حضور 15 سخنران از علمای جهان اسلام، فرهیختگان و شخصیت‌های سیاسی و اجتماعی برگزار می‌شود؛ مجموعه افراد بین‌المللی و خارجی که در این وبینارها شرکت دارند از 39 کشور جهان هستند.

دکتر شهریاری گفت: برنامه سخنرانی‌ها به‌صورت زنده در بستر فضای مجازی در سایت کنفرانس سی و پنجم پخش خواهد شد؛ برنامه‌های متنوعی از این سخنرانی‌های وبیناری و حضوری هم در شبکه‌های ماهواره‌ای و اجتماعی از سراسر دنیا پخش می‌شود که آدرس آن‌ها را در سایت کنفرانس می‌توانید ملاحظه کنید.

وی همچنین از ارسال 50 مقاله علمی به دبیرخانه دائمی کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی خبر داد.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با بیان این‌که ما امروزه در جهان اسلام با مشکلات عدیده‌ای از جمله جنگ، تفرقه و تنازع مواجه هستیم و دشمنان استکبار جهانی در تلاش هستند مشکلاتی‌را برای امت اسلام به‌وجود آورند، گفت: شعار امسال کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی را صلح قرار داده‌ایم تا امت اسلامی با تلاش، همدلی و هم‌افزایی بتوانند مشکلات موجود را حل، و با صلح و آرامش در کنار یکدیگر زندگی کنند و با همکاری یکدیگر امت واحده اسلامی را تشکیل دهند و شاهد برقراری اتحادیه کشورهای اسلامی در سایه صلح و امنیت باشیم.

وی اضافه کرد: امروز، جهان اسلام گرفتار جنگ‌های متعددی شده است؛ از شخصیت‌ها و علمای جهان اسلامی می خواهیم در برابر این توطئه بایستند. چرا که شاهدیم استکبار جهانی هر روز برای منطقه توطئه می‌کند. توصیه ما به رهبران جهان این‌است که نهایت تلاش‌های سیاسی، اجتماعی، امنیتی و فرهنگی خودشان را صرف جلوگیری از هرگونه جنگ و خشونت و ترور کنند.

دکتر شهریاری با محکوم‌ کردن رفتارهای خصمانه و کودک کشانه رژیم صهیونیستی و همچنین تلاش برخی از کشورهای اسلامی برای عادی‌سازی روابط با این رژیم غاصب تصریح کرد: امروز اسرائیل غاصب تمام توان خود را به‌کار گرفته تا مانع تشکیل دولت به‌حق فلسطین شود.

وی ادامه داد: قبح و افتضاحی که در عمل و رفتار برخی از حاکمان اسلامی در عادی‌سازی روابط با اسرائیل غاصب را مشاهده می‌کنیم موجبات بدبختی و سرنگونی این حکومت‌ها را پدید خواهد آورد.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در پایان به‌سؤالات اصحاب رسانه پیرامون سی و پنجمین کنفرانس وحدت اسلامی پاسخ گفت.