رفتن به محتوای اصلی
• جنگ و صلح عادلانه
• اخوت اسلامی و مقابله با تروریسم
• آزاداندیشی دینی، پذیرش اجتهاد مذهبی و مقابله با تکفیر و افراطی‌گری
• همدلی و همدردی اسلامی و پرهیز از تنش‌ها و منازعات
• احترام متقابل بین مذاهب اسلامی، رعایت ادب اختلاف و پرهیز از مشاجره، حرمت شکنی و توهین
• تبیین امت واحده و اتحادیه کشورهای اسلامی و نقد و بررسی الگوی عرضه شده
• فلسطین و مقاومت اسلامی
• آیین نکوداشت آیة الله محمد علی تسخیری

سی و پنجمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی

رئیس شورای علمای شیعه افغانستان در اختتامیه سی و پنجمین کنفرانس وحدت: وحدت، اصل و ریشه اسلام است/ سیره نبوی در تمام زمینه ها وحدت آفرین است

تصویر

آیت الله صالحی مدرس، رئیس شورای علمای شیعه افغانستان، در آیین اختتامیه سی و پنجمین کنفرانس وحدت اسلامی، ضمن تبریک میلاد پیامبر گرامی اسلام(ص) و امام صادق(ع) و تقدیر از برگزار کنندگان کنفرانس وحدت اظهار داشت: خداوند به وسیله  اسلام، نقشه جهان خلقت را بر مبنای کرامت آفریده است.

وی ادامه داد: ضرورت دارد انسانها از کرامت خود صیانت کنند و در این زمینه، وحدت و انسجام بهترین راه است. وحدت، کرامت انسان را نگاه می دارد. قرآن در آیات مختلف، بشریت را به وحدت دعوت کرده و از هرگونه نفاق و دورویی نهی کرده است.

رئیس شورای علمای شیعه افغانستان تصریح کرد:سیره و سنت نبوی در تمام زمینه ها وحدت آفرین است، ایشان در ابتدای ولایت خویش عقد اخوت ایجاد می کند و در آخر ولایت ایشان، بیش از ۹۰ قبیله در جزیره العرب تحت حکومت اسلامی جمع شدند.

وی خاطر نشان کرد: سیره امامان(ع) و خلفا همه گواه وجوب وحدت بر مسلمانان است.به این معنی که همه باید در مقابل دشمن، بنیان مرصوص باشیم. وحدت، پایه و اساس اسلام است.اسلام، عبادت بدون وحدت را قبول ندارد، چرا که وحدت، اصل و ریشه اسلام است.

رئیس شورای علمای شیعه افغانستان تأکید کرد: بر همه ما واجب است در راه وحدت گام برداریم. علما و مسئولینی که قدرت دارند، بیشتر از بقیه در این مسیر مسئول هستند، علما می توانند با تبلیغ کلامی و امر به معروف و نهی از منکر در این مسیر تلاش کنند.

وی با بیان اینکه افغانستان مظلوم بیش از چهار دهه است که مورد ظلم و ستم قدرت های خارجی قرار گرفته و درگیر انتحارها و انفجارها و مصیبت ها شده است، گفت: اخیرا شاهد تحول اساسی در این کشور یعنی امارت اسلامی هستیم که امیدواریم حکومتی همه شمول در افغانستان شکل بگیرد و افق پیش روی ما روشن شود.