رفتن به محتوای اصلی
• جنگ و صلح عادلانه
• اخوت اسلامی و مقابله با تروریسم
• آزاداندیشی دینی، پذیرش اجتهاد مذهبی و مقابله با تکفیر و افراطی‌گری
• همدلی و همدردی اسلامی و پرهیز از تنش‌ها و منازعات
• احترام متقابل بین مذاهب اسلامی، رعایت ادب اختلاف و پرهیز از مشاجره، حرمت شکنی و توهین
• تبیین امت واحده و اتحادیه کشورهای اسلامی و نقد و بررسی الگوی عرضه شده
• فلسطین و مقاومت اسلامی
• آیین نکوداشت آیة الله محمد علی تسخیری

سی و پنجمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی

آیین اختتامیه سی و پنجمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی برگزار شد/رئیس مجلس: جنبش تقریب مذاهب صدای متحد مسلمانان علیه افراطی‌گری و تکفیر است

تصویر

دکتر محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در آیین اختتامیه سی و پنجمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی ضمن تبریک میلاد با سعادت حضرت ختمی مرتبت (ص) اظهار داشت:  امروز دور هم جمع شده ایم تا بتوانیم پیام وحدت را به  آحاد مسلمانان نشان دهیم، وقتی از وحدت مسلمین صحبت می‌کنیم،  اولین سوالی که به ذهن ما می رسد این است که وحدت چگونه صورت می‌گیرد؟ باید گفت وحدت حول افراد و رویکردها و اهداف مشترک شکل می‌گیرد و ما مسلمانان از هر قوم و سلیقه ای باید بر مشترکاتمان  یعنی قرآن مشترک، قبله مشترک، و.... تاکید کنیم. اما علی رغم همه این اشتراکات چرا اختلافات عدیده  داریم؟ چیزی نیست جز  اینکه ما هدف مشترک ترسیم نکرده ایم.

وی با تاکید بر اینکه تجربه نشان می‌دهد به میزانی که هدف و رویکرد مشترک در امت اسلام ایجاد شود، وحدت نیز حاصل می گردد و مهمترین تجربه و شاهد تاریخی ما موضوع مهم فلسطین است، تصریح کرد: فلسطین توانسته است امت اسلامی را گرد هم آورد و عامل شکل گیری جبهه متحد مقاومت مقابل رژیم غاصب صهیونیستی شود. اگر به عمر بیش از ۷۰ ساله فاجعه اشغال فلسطین توسط رژیم صهیونیستی نگاه کنیم، می‌توانیم آن را به دو دوره تقسیم کنیم، دوره اول پیش از تشکیل انقلاب اسلامی و دوره دوم پس از تشکیل انقلاب اسلامی.

قالیباف با اشاره به اینکه در دوره اول، دولت‌های کشورهای عرب با نگاه ملی گرایی عربی با همه هیمنه و قدرت خود تلاش کردند جلوی رشد این غده سرطانی را بگیرند و نتیجه اش جنگ سال ۱۹۶۷ شد که ظرف مدت ۶ روز ماشین جنگی دولت های عربی با شکست مطلق مواجه شد و محصول آن تقویت سیاسی و نظامی این رژیم کودک کش شد، تاکید کرد: اما رژیم صهیونیستی در مقطع دوم عمر خود، در چند رویارویی مختلف نه در برابر یک یا چند ارتش منظم بلکه دربرابر نیروهای مقاومت مردمی متشکل از برادران اهل تشیع و تسنن در لبنان و فلسطین شکست خورد و افسانه شکست ناپذیری اش به پایان رسید.

وی ادامه داد: آن عاملی که باعث چنین تحول عظیمی شد، ایجاد باور و هدف مشترک ضدصهیونیستی و تغییر رویکرد محوریت دولت ها از نگاه ملی گرایی عربی به امت اسلامی با محوریت اسلام سیاسی ظلم ستیز است. البته این هدف و رویکرد مشترک نیز در نتیجۀ شناخت و آگاهی امت اسلامی شکل گرفت.

رییس مجلس شورای اسلامی افزود: با پیروزی انقلاب اسلامی امام خمینی رضوان الله تعالی علیه نه تنها اسلام سیاسی را در ایران حاکم کرد بلکه به عنوان یک کشور مسلمان شیعی دغدغه اصلی فراسرزمینی خود را ظلم ستیزی در برابر رژیم صهیونیستی و پشتیبان اصلی او یعنی آمریکا قرار داد. این ابرمرد تاریخ و معلم پیشروی عصر جدید به نخبگان مذهبی و سیاسی امت اسلام نشان داد که منکر اصلی که قرآن نهی از آن را وظیفه هر مسلمانی قرار داده است، ظلم مستکبران، فقرآفرینی استعمارگران و جهل ناشی از فرهنگ مادی گرایی نظام سرمایه داری می باشد.

قالیباف با تاکید به اینکه امام خمینی (ره) با پایبندی به راهبرد "نه شرقی و نه غربی" به همه مسلمانان دنیا نشان داد با خداباوری و اعتماد به سنت‌های الهی و تکیه به توان مردم می‌توان برابر هرقدرت به ظاهر بزرگی پیروز شد، اظهار کرد: نخبگان امت اسلامی در نقاط مختلف کشورهای مسلمان با اعتقادات مذهبی متفاوت ضرورت مبارزه با منکرهای اصلی را تبیین کردند و شناخت و آگاهی امت را نسبت به رهیافت جدید از اسلام سیاسی مبتنی بر تفکر ناب محمدی بالا بردند. در این میان مجاهدانی همچون شهید حاج قاسم سلیمانی برای عملی شدن این رویکرد جهاد کردند و نتیجه آن شد که مردم مسلمان از اهل تشیع و تسنن بدون پشتیبانی دولت ها درکنارهم متحد شدند و با تکیه بر سنت های الهی توان قدرت‌های تا دندان مسلح را چیزی جز سستی خانه عنکبوت ندیدند و شکست‌های پی در پی را بر آنها تحمیل کردند. اینگونه بود که با شناخت و آگاهی امت مسلمان از اسلام سیاسی و تکیه بر سنت های الهی معجزه عصر جدید شکل گرفت و هیمنه جبهه استکبار با همه قدرت ظاهری‌اش فروریخت.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: همین هدف و رویکرد مشترک باعث نگرانی جبهه استکبار شد و با بدل سازی‌های انحرافی در قالب اسلام تکفیری و شعله ور کردن آتش جنگ های داخلی و عادی سازی ظلم پذیری برخی دولت های منطقه در قالب پذیرش طرح هایی نظیر طرح آبراهام و طرح موسوم به معامله قرن به مقابله با آن برآمدند.

وی تاکید کرد: امروز قدرت‌های پنهانی در تلاش هستند تا با اختلاف افکنی‌های قومی و مذهبی در میان مسلمانان، آنان را به سمت جنگ‌های داخلی منطقه ای و برادرکشی سوق دهند.

قالیباف با اشاره به حوادث اخیر افغانستان یادآور شد: در افغانستان و سراسر منطقه، این دست‌های پنهان در کارند تا با راه اندازی جنگ‌های مذهبی، منطقه را در ناامنی همیشگی قرار دهند. جنایت‌های اخیر در افغانستان و برنامه‌ریزی‌های گسترده آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها برای ایجاد آشوب و تفرقه در لبنان و عراق و تحریک برخی سران کشورهای منطقه همه در همین راستا است. ممکن است در ظاهر سربازهای آمریکایی از منطقه خارج شده باشند لکن نقشه‌های آنها برای ایجاد آشوب و اختلاف به نوعی از طریق بازتعریف حضورشان در منطقه به پایان نرسیده است.

وی گفت: در برابر این برنامه ریزی‌ها امروز تجربه موفق مقابله با رژیم صهیونیستی و همچنین تجربه‌های تلخ اسلام تکفیری و درگیری‌های داخلی امت اسلامی پیش روی ماست و نسخه شفابخش گذر از این دشمنی سخت و پیچیده همان آگاهی و شناخت امت اسلام است. تجربه نشان داده  که بار اصلی موفقیت نه به دوش دولت‌ها که به دوش شما نخبگان جوامع اسلامی است. بی تردید گمشده امروز امت اسلام ، آگاهی و شناخت است.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: نخبگان جوامع اسلامی باید به امت اسلامی نشان دهند که بر اساس تعالیم قرآنی منکر اصلی که باید با آن مبارزه کرد، ظلم ظالمان جهانی است و راهبرد اصلی مبارزه با استکبار نیز مقابله همراه با تدبیر و عقلانیت است باید نقشه‌های دشمن را شناخت و برای آن طراحی دقیق مبتنی برآگاهی بخشی امت اسلام داشت.

قالیباف با بیان اینکه یکی از حلقه‌های مفقوده حل مسائل کشورهای اسلامی «راهبرد گفت‌وگوی سراسری و فراگیر» در این حوزه تمدنی است، تصریح کرد: علمای مسئول و فضلای دغدغه‌مند کشورهای اسلامی از هر مذهب و قومیتی که هستند، باید با یکدیگر به تبادل فکری بپردازند. این راهبرد دقیقاً نقطه مقابل تکفیر است که جز جنگ‌های خونین و هدر رفتن سرمایه‌های مسلمانان چیزی برای کشورهای اسلامی به ارمغان نیاورده است.

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه جنبش تقریب مذاهب صدای متحد مسلمانان علیه افراطی‌گری و تکفیر است، بیان کرد: همه مردم مسلمان دنیا باید چنان درباره جریان تکفیر آگاه شوند که این انحراف هیچ جایگاه اجتماعی پیدا نکند و در همین آغاز به تاریخ بپیوندد. همچنین برای اصلاح تصویری که دشمنان اسلام ناب محمدی برای مردم دنیا با سوءاستفاده از جریان های تکفیری نظیر داعش ایجاد کرده اند نخبگان مسلمان باید با کمک امت اسلامی فعالانه وارد میدان شوند.

وی با تاکید بر اینکه نخبگان جوامع اسلامی امروز باید از تمام ظرفیت‌های اندیشه‌ای و هنری خود برای بازنمایی اسلام آن چنان که هست، استفاده کنند و روایت خشونت‌بار از اسلام را با ارائه روایت اصیل کنار بزنند تا جهانیان با چهره نورانی و زندگی‌ساز اسلام آشنا شوند، افزود: امروز این ظرفیت از طریق فضای رسانه‌ای فراهم شده است که شایستگی اسلام برای پر کردن این خلأ معنوی به همه مردم جهان نشان داده شود. تشریح ابعاد شخصیتی پیامبر عظیم‌الشأن اسلام می‌تواند مهم‌ترین راهبرد مشترک میان امت اسلام برای تبلیغ این دین مبین باشد.

قالیباف گفت: امروز پیشرفت‌ها در فناوری در سطح جهانی و تغییرات ماهوی در عرصه رسانه و ارتباطات فرصت های بی بدیلی را برای آگاهی امت اسلام به دور از فضاسازی‌های رسانه‌های هژمون ارائه می‌دهد و همچنین همین ابزارهای نوین در رسانه‌های اجتماعی فراگیر این فرصت را به امت اسلام داده است که پیام اسلام ناب را به همۀ حق جویان جهان برسانند.

وی در همین زمینه تاکید کرد: امروز ارتباطات اجتماعی مفهوم شبکه‌ای پیدا کرده و ما در این شبکه که بر پایۀ اینترنت شکل گرفته و افراد را به یکدیگر وصل کرده است، می توانیم با سایر مسلمانان جهان و در مرحلۀ بعد با دیگر آزاداندیشان جهان ارتباط بگیریم و از این ظرفیت برای ترویج پیام حق طلبی استفاده کرده و عملاً امکان دستیابی به اهداف تقریب مذاهب را فراهم سازیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین با بیان اینکه استفاده از ظرفیت‌های تولید محتوا در شبکه های اجتماعی فراگیر جهانی این فرصت را به ما می‌دهد که «آگاهی مردم‌پایه» را به عنوان محور کانونی موفقیت امت واحده اسلامی فراگیر کنیم، ادامه داد: از دیگر مسائلی که باعث تقویت قدرت امت اسلامی می شود، تقویت مبنایی تعاملات اقتصادی با یکدیگر است. امروزه جهان اسلام جمعیتی حدود ۲ میلیارد نفر را به خود اختصاص داده است. در صورت تحقق ایده وحدت اسلامی و رفع تعارضات قطعاً یکی از راهبردهای اصلی جهان اسلام می تواند حرکت به سمت اتحادیه سازی در حوزهای سیاسی- اقتصادی و همراه کردن کشورهای غیرمسلمان هم پیمان است، این مستلزم راه افتادن باب گفت وگو و حل مسائل، ابهامات و سوء تفاهم ها بین دولت های اسلامی است.

قالیباف تاکید کرد: اینجانب همین جا فرصت را غنیمت می‌شمارم و تصریح می‌کنم جمهوری اسلامی ایران برای حل تمامی مسائل خود با کشورهای اسلامی در چارچوب دکترین خویش یعنی نفی سلطه پذیری و سلطه گری ، عدم پذیرش نظم تحمیلی جبهۀ استکبار ، خروج کشورهای بیگانه از منطقه و همکاری متقابل با کشورهای منطقه با اولویت کشورهای اسلامی اعلام آمادگی می نماید. جمهوری اسلامی ایران همیشه در مسیر ایجاد صلح و ثبات و جلوگیری از تفرقه، جنگ‌های داخلی، دخالت خارجی و یا تجزیۀ کشورهای منطقه گام برداشته است و از هیچ تلاشی برای تشکیل امت واحده اسلامی دریغ نخواهد کرد.