رفتن به محتوای اصلی
• جنگ و صلح عادلانه
• اخوت اسلامی و مقابله با تروریسم
• آزاداندیشی دینی، پذیرش اجتهاد مذهبی و مقابله با تکفیر و افراطی‌گری
• همدلی و همدردی اسلامی و پرهیز از تنش‌ها و منازعات
• احترام متقابل بین مذاهب اسلامی، رعایت ادب اختلاف و پرهیز از مشاجره، حرمت شکنی و توهین
• تبیین امت واحده و اتحادیه کشورهای اسلامی و نقد و بررسی الگوی عرضه شده
• فلسطین و مقاومت اسلامی
• آیین نکوداشت آیة الله محمد علی تسخیری

سی و پنجمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی

حجت الاسلام والمسلمین تسخیری: مرجعیت واحدی برای رسیدگی به اختلافات درونی جهان اسلام تشکیل شود

تصویر

حجت الاسلام والمسلمین محمد مهدی تسخیری، عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب، صبح شنبه اول آبان ماه در شانزدهمین وبینار سی و پنجمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی در سخنانی اظهار کرد: آنچه که امروز و دیروز جهان بشریت را سردرگم کرده است، سرپیچی از رهنمودهای وحی و عقل،تعصب و جهل و خودخواهی است. جامعه امروز اگر به خوبی عوامل سیاسی و اجتماعی و فرهنگی  و اقتصادی جنگ های کنونی در سرزمین‌های اسلامی را بشناسد و از پیامدهای آن آگاه باشد، بدون شک ضمن تمکین، برای اصلاح، تلاش خواهد کرد تا راه‌های پایان دادن به این جنگهای خانمان سوز را با حکمت و اقتدار طی کند. جنگهایی که در چند دهه اخیر، به اعتراف جنگ افروزان جهانی، به سرکردگی آمریکا، بیش از  هفت هزار میلیارد دلار خسارت بر مردم منطقه تحمیل کرده است.
 
وی با اشاره به بعضی از عوامل و نیز راه‌های خاتمه دادن به این معضل بزرگ اجتماعی، خاطرنشان کرد: از مهمترین عوامل سیاسی می توان به این عوامل اشاره کرد: 1- جنگ افروزی برای دور نگهداشتن مردم از اندیشیدن درباره چالش‌های اقتصادی- سیاسی داخلی کشور. 2- کشاندن ملت های مسلمان به آدرس‌های غلط انداز جهت فراموش کردن دشمن واقعی جهان اسلام و بشریت که همانا دولت صهیونیستی و اشغالگر قدس است که در حقیقت، نماینده تام الاختیار جهان استکبار و حکومت‌های سلطه طلب غربی به سرکردگی آمریکا است.  3- سودجویی قدرت‌های بزرگ جهانی و تلاش برای دوشیدن ثروت های طبیعی و انسانی منطقه جهان اسلام، چه از راه به دست آوردن طلای سیاه و سایر معادن و چه از راه فروش صدها میلیارد دلاری سلاح های کلاسیک و کشتار جمعی و شیمیایی که بسیاری از این سلاح ها فقط و فقط توسط مستشاران غربی و آمریکایی قابلیت بهره‌برداری دارد.
 
وی افزود: این سودجویی ها مستلزم آن است که این منطقه همیشه در حالت التهاب و جنگ باقی بماند تا به دو عنصر اساسی در جهت منفعت جویی خودشان دست یابند. یکی؛ ایجاد ناامنی مستمر در کشورهایی که با اصل وجود رژیم صهیونیستی مخالفند و آن را غده سرطانی می دانند و اگر کوچکترین فرصتی در اختیار  این ملت‌ها قرار گیرد، این غده را از سر جامعه اسلامی خواهند زدود تا دنیای اسلام با سلامت به مسیر زندگی پاک و آینده‌دار خود ادامه دهد. دوم؛ ورود قدرت‌های سلطه طلب جهانی به عنوان داور برای رفع مشکلات جهان اسلام، چالش‌ها و مشکلاتی که با طرح های همین قدرت‌ها بر جهان اسلام تحمیل شده است، یا یکی از عناصر تاثیرگذار این چالش های تحمیلی هستند.
 
تسخیری تاکید کرد: درگیری دولت‌های اسلامی در جنگ‌های فیمابین، موجب تقویت امنیت رژیم غاصب بوده و ذهن هر یک از ملت‌های مسلمان را مشغول گرفتاری های خود می‌سازد و عامل اصلی بدبختی های منطقه که همان رژیم صهیونیستی است، به کلی به فراموشی سپرده می‌شود.
 
وی به بعضی از عوامل اجتماعی که در بروز جنگ میان کشورهای اسلامی دخیل بوده اند، اشاره کرد و گفت: یکی از این عوامل، فقدان مرجعیت واحد اسلامی است. ‌به جرات می توان گفت که نبود سازمان و یا یک مرکز بین المللی که برای جهان اسلام و دولت‌ها و ملت‌های اسلامی مورد پذیرش باشد، یکی از عوامل مهم است.
 
وی فقدان خودباوری را یکی از عناصر مهم اجتماعی حاکم بر بسیاری از کشورهای اسلامی دانست و اظهار کرد: عدم توانایی بر تمشیت امور به تنهایی و یا با همکاری دولت‌های منطقه، از عناصر بسیار مخرب و زمینه‌ساز جنگ های داخلی بین دولت‌ها و ملت‌هاست. این عدم خودباوری در دو بخش دولت ها و گروه ها مشهود است. بعضی از دولت‌های اسلامی بر این باورند که به تنهایی قادر نیستند اداره نظام را به عهده بگیرند و اگر پشتیبانی قدرت های بزرگ نباشد، هرگز موفق نخواهند شد. از طرف دیگر، بسیاری از گروه‌های اپوزیسیون و مخالف و یا  گروه‌هایی که در پی اصلاح نظام های خود هستند، بر این باورند که بدون کمک قدرت‌های سلطه‌گر به اهداف خود نمی‌رسند،  غافل از اینکه سلطه ‌طلبان جهان، خودشان یکی از عوامل موثر گرفتاری‌های دنیای اسلام هستند و در صورت پیروزی این گروه ها و رسیدن به قدرت، به طور ناخواسته عامل همان جهانخواران می شوند.
 
وی افزود: عوامل اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی مختلف دیگری وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد. عواملی همچون افراط‌گرایی، تروریسم، مداخله در امور دیگران، سرکوب و اقتدارگرایی، تبعیض علیه اقلیت‌های دینی و مذهبی و قومی و حاکمیت های به دور از اراده مردم، استبداد و عدم پذیرش دیگران، زندانی کردن و تبعید و شکنجه و اعدام مخالفان سیاسی، ترویج مکتب های خشونت و جهل و تکفیر و عدم پذیرش پیروان مذاهب دیگر.

تسخیری تاکید کرد: رهایی از وضعیت کنونی درگیری ها میسر نیست مگر آن که تلاش‌های اساسی از سوی خود کشورهای اسلامی و ملت‌های اسلامی صورت گیرد و تحقق آن نیازمند تلاش و صبر و اعتماد زمان‌بر است.
 
عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب پیشنهادهایی به عنوان راه بیرون بر از نزاع های درون خانه‌ای ارائه کرد که عبارتند از:  1- ایجاد مرجعیت واحد رسیدگی به اختلافات درونی جهان اسلام. 2- رسیدن به خودباوری کافی بر توانایی برطرف سازی مشکلات داخلی و برون رفت از سلطه اجنبی. 3- داشتن مجامع و جمعیت های جهانی و محلی تقریب و گفت‌وگوی میان مذهبی و بین المذاهبی و ادیانی جهت ریشه‌یابی اختلافات و نیز رفع اتهام از مذاهب و ادیان آسمانی که پیام آور صلح و عدالت هستند.
 
تسخیری در پایان با تبریک میلاد با سعادت پیامبر اکرم صلوات الله علیه و آله و هفته وحدت و گرامیداشت یاد بنیان‌گذار این هفته، حضرت امام خمینی (ره) و تسلیت سالروز رحلت زبان گویای اسلام و تشیع، آیت الله محمدعلی تسخیری از برگزار کنندگان این اجلاس تشکر و قدردانی کرد.