رفتن به محتوای اصلی
• جنگ و صلح عادلانه
• اخوت اسلامی و مقابله با تروریسم
• آزاداندیشی دینی، پذیرش اجتهاد مذهبی و مقابله با تکفیر و افراطی‌گری
• همدلی و همدردی اسلامی و پرهیز از تنش‌ها و منازعات
• احترام متقابل بین مذاهب اسلامی، رعایت ادب اختلاف و پرهیز از مشاجره، حرمت شکنی و توهین
• تبیین امت واحده و اتحادیه کشورهای اسلامی و نقد و بررسی الگوی عرضه شده
• فلسطین و مقاومت اسلامی
• آیین نکوداشت آیة الله محمد علی تسخیری

سی و پنجمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی

آغاز به‌کار سی و پنجمین کنفرانس وحدت اسلامی/دکتر شهریاری تشریح کرد: دلایل مشکلات موجود در جهان اسلام و راه‌های مقابله با آن

تصویر

مراسم افتتاحیه سی و پنجمین کنفرانس وحدت اسلامی با حضور آیت الله رئیسی، رئیس محترم جمهور، حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر شهریاری، دبیر کل مجمع تقریب و مهمانان داخلی و خارجی آغاز شد.

کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی با موضوع" اتحاد اسلامی، صلح و پرهیز از تفرقه و تنازع در جهان اسلام" با حضور جمعی از متفکران و اندیشمندان اسلامی از ۵۲ کشور جهان به‌صورت حضوری و مجازی از سوی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در تهران در حال برگزاری است.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حمید شهریاری، دبیرکل مجمع تقریب در این مراسم ضمن قدردانی از حضور ریاست جمهوری و تبریک به مناسبت میلاد رسول گرامی اکرم(ص) و امام صادق(ع)  اظهار داشت: متأسفانه امروز در جهان اسلام شاهد جنگ و درگیری و خونریزی هستیم، به همین دلیل موضوع سی و پنجمین کنفرانس وحدت اسلامی را اتحاد اسلامی،«صلح و پرهیز از تفرقه و تنازع در جهان اسلام» قراردادیم.

وی ادامه داد: استکبار جهانی همواره در تلاش است تا با ایجاد جنگ و خونریزی حضور خود در منطقه را موجه جلوه دهد و به غارت کشورهای اسلامی بپردازد.

دبیرکل مجمع تقریب  علت مشکلات و درگیری های موجود در جهان اسلام را چنین برشمرد: وجود برخی از علمای سرسپرده که زمینه حضور ظالمان در کشورهای اسلامی را فراهم نموده و به عادی سازی روابط با کشورهای اسلامی روی می آورند، وجود اختلافات دامنه دار در کلام و عقاید مذاهب و جهالت و خیانت برخی از پیروان مذاهب اسلامی  که خشونت را ترویج می کنند، فقدان مردم سالاری دینی در برخی کشورها  و وجود نگاه طایفه گری و قومی گرایی و تبعیت از تعصبات کور، وجود گروه ها و احزاب معارض در کشورهای اسلامی و وجود سوء ظن به یکدیگر در راستای تحمیل منافع حزبی و ... از جمله عوامل ایجاد مشکلات هستند.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر شهریاری همچنین راهکارهایی به قرار ذیل برای حل مشکلات موجود در بین کشورهای اسلامی ارائه کرد: مقاومت در برابر استکبار جهانی و زیاده خواهی آن با ایجاد نظامات قوی دولتی و اقتصادی و... در کشورهای اسلامی، قطع وابستگی علمای اسلام به حکومت های مستبد، رعایت ادب اختلاف در بین پیروان مذاهب مختلف، افشاگری اقدامات استکبار از سوی رسانه های انقلابی،  تعلیم جهال به دست علما، دنبال کردن مطالبه به حق ملت های اسلامی، حذف قومی گرایی و ملی گرایی و متوسل شدن به دامن قرآن و پیامبر(ص)، دنبال کردن روش های عقلایی برای حل اختلافات از طرف گروه ها و احزاب معارض، رقابت سالم بین کشورهای اسلامی که می تواند بسیار سازنده باشد. 

دبیرکل مجمع تقریب در پایان سخنان خود گزارش مختصری از برنامه های سی و پنجمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی را به مهمانان ارائه کرد.