رفتن به محتوای اصلی

موضوعات فراخوان مقاله

مبانی و چالش‌های دینی و معنوی در مواجهه با مصائب و بلایا
ظرفیت‌های راهبردی جهان اسلام در مواجهه با مصائب و بلایا
نقش دانشمندان و نخبگان مسلمان در مواجهه با مصائب و بلایا
نقش رسانه‌ها در آگاهی‌بخشی و ترویج فرهنگ تعاون در هنگام ابتلای به مصائب و بلایا
تهدیدها و فرصت‌های فضای مجازی در عصر کرونا برای جوامع اسلامی
جهان پساکرونا و سناریوهای جدید سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در جهان اسلام
چالش‌های فرهنگی، اقتصادی و سیاسی غرب در مواجهه با کرونا
مبانی و چالش‌های دینی و معنوی در مواجهه با مصائب و بلایا
ظرفیت‌های راهبردی جهان اسلام در مواجهه با مصائب و بلایا
نقش دانشمندان و نخبگان مسلمان در مواجهه با مصائب و بلایا

سی و چهارمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی

مولانا صاحبزاده سلطان احمد علی

رئيس موسسه مطالعات ”مسلم انستیتیوت “ اسلام آباد
متن سخنرانی:

الحمد الله رب العالمین و صلاة و سلام بر سیدنا و علی آله و صحبه
والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته
من اول از آقای حمید شهریاری دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و همهٔ دست اندرکاران کنفرانس وحدت اسلامی تشکر می‌کنم که به من فرصتی دادند تا بتوانم احساسات خودم را ابراز کنم.

 خانم‌ها و آقایان اگر ما در مورد دین اسلام صحبت کنیم دین اسلام، از ضابطه‌های حیات است که نه تنها مسائل بشریت را مطرح می‌کند بلکه در تمام جنبه‌های زندگی از قبیل اسوهٔ حسنه ، خاتم النبیین پیامبر اسلام حضرت محمد مصطفی (صلی الله علیه و سلم) در هر عصر برای مسلمانان موجب راهنمایی کاملاست در دنیای مدرن مشکلات زیادی وجود دارند از جمله ویروس کرونا و چنین مسأله جهانی شده است و در اثر این ویروس سیستم سیاسی ، اقتصادی جهان کاملاً تغییر کرده است و در نتیجه این وبا در سطح ملی و بین المللی مشکلات زیادی ایجاد شده است .

این مسائل پیچیده اکنون اهمیت بیشتری پیدا کرده است و در یک کلام ویروس کرونا با توجه به جلوگیری و اصلاح، چه نوع راهنمایی در سیره پیامبر وجود دارد: خانم‌ها و آقایان حتی در عهد پیامبر اسلام همانند ویروس کرونا وجود داشت که از یک شخص به شخص دیگر منتقل می‌شد و کشنده بود ، طاعون نامیده می‌شد و پیامبر اکرم (ص) در بسیاری از احادیث تعلیم داده‌اند که چه نوع اقدامات پیشگیرانه را باید انجام دهیم که ذکر شده است. 

امام محسن شکوری در صحیح مسلم روایت کرده است که سیدنا امام بن زید (رضی الله عنه) روایت می‌کند که رسول خدا (ص) فرمودند: طاعون نوعی عذاب است که خداوند متعال به ملت‌های قبل از شما یا بنی اسرائیل تحمیل کرد؛ بنابراین ساکنان شهر، از آن شهر بیرون نروند و کسانی که خارج از شهر هستند نباید وارد آن شهر شوند در صحیح مسلم شکوری یک روایت دیگر بیان فرموده است که سیدنا عمر(رضی الله عنه) در راه سوریه بود که از کنار شهرکی به نام سرر عبور کرد سیدنا ابو عبید جراح(رضی اله عنه) به دوستانش گفت: که در اینجا طاعون وجود دارد، امیرالمؤمنین سیدنا عمر (رضی الله عنه) مشورت کرد و سپس پس از مشورت جمعی تصمیم گرفتند که در شهر وارد نشوند ابو عبید بن جراح گفت: امیرالمؤمنین از تقدیر الهی می‌گریزند سیدنا عمر پاسخ داد بله من از سرنوشت الله فرار می‌کنم و به سرنوشت الله پناه می‌برم. سپس عبدالرحمن بن عوف گفت: من در این باره فرمان از رسول خدا (ص) دارم که فرمود: اگر شما بشنوید که این وبا در آنجا هست اصلاً در آنجا نروید و اگر از اول آنجا باشید برای اینکه این وبا گسترش نیابد از آنجا فرار نکنید سیدنا عمر ( رضی الله عنه) با شنیدن این حرف خدا را شکر کرد. 

این احادیث نشان می‌دهند که مسلمانان برای جلوگیری از این بیماری‌ها باید اقدامات احتیاطی انجام دهند و اتخاذ اقدامات احتیاطی مغایر با ایمان و سرنوشت نیست پیامبر(ص) فرموده است بیمار را از افراد سالم جدا نگه دارید این شامل دستور العمل‌های جدا سازی واحد است و به طور خلاصه باید اقدامات احتیاطی برای جلوگیری از بیماری‌های عفونی انجام شود و در جای دیگر حدیثی داریم که امام محمد بن اسماعیل بخاری(رحمت الله علیه) در صحیح روایت است که پیامبر اکرم فرموده از بیمار جزام دور باشید و در حدیث دیگر آمده که امام قزوینی در سنن روایت کرده است که پیامبر (ص) بیمار جزام را با خود نشاند و در یک ظرف او را سیر کرد هدف از این کار پیامبر مراقبت از بیماری است. ولی اگر یک نفر از بیماری رنج می‌برد نفرت از او جایز نیست. تا تشویش شود و احساس محرومیت در او پیدا نشود؛ بنابراین پیامبر (ص) به ما می¬آموزد در صورت شیوع بیماری همان اقدامات پیشگیرانه را انجام دهیم. شنوندگان عزیز به عنوان یک ملت اگر به مصائب همه گیر نگاه کنیم وحدت تنها راه حل است که می¬توان از طریق آن با مسائلی از جمله مسائل اقتصادی روبرو نشویم .

طبق سیره پیامبر (ص) از طریق زکات و امور خیر و خیرات می‌توان به مردم فقیر کمک کرد.

حتی در روزهای شیوع جوامع مسلمانان به دلیل شور و حرارت مذهبی خود بر فقر او کمک کردند به همین علت حتی در این شرایط سخت جوامع ما پابرجا و مستحکم ماند.

در عین حال همه ما مسئولیت جمعی داریم که بر کسانی که از مشکلات اقتصادی رنج می‌برند کمک کنیم و از تجربیات یکدیگر برای غلبه براین بحران بهره‌مند شویم ما از طریق پیروی از اسوه حسنه پیامبر مصطفی (ص) و وحدت در این شرایط همه‌گیر استفاده کنیم.

 می‌خواهم از برگزار کنندگان کنفرانس مجدداً تشکر کنم که به من فرصت برای صحبت دادند.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته