رفتن به محتوای اصلی

موضوعات فراخوان مقاله

مبانی و چالش‌های دینی و معنوی در مواجهه با مصائب و بلایا
ظرفیت‌های راهبردی جهان اسلام در مواجهه با مصائب و بلایا
نقش دانشمندان و نخبگان مسلمان در مواجهه با مصائب و بلایا
نقش رسانه‌ها در آگاهی‌بخشی و ترویج فرهنگ تعاون در هنگام ابتلای به مصائب و بلایا
تهدیدها و فرصت‌های فضای مجازی در عصر کرونا برای جوامع اسلامی
جهان پساکرونا و سناریوهای جدید سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در جهان اسلام
چالش‌های فرهنگی، اقتصادی و سیاسی غرب در مواجهه با کرونا
مبانی و چالش‌های دینی و معنوی در مواجهه با مصائب و بلایا
ظرفیت‌های راهبردی جهان اسلام در مواجهه با مصائب و بلایا
نقش دانشمندان و نخبگان مسلمان در مواجهه با مصائب و بلایا

سی و چهارمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی

حجت الاسلام والمسلمین امین شهیدی

رئیس موسسه امت واحده اسلام آباد
متن سخنرانی:

قال سبحان تعالی:«ان الله لا یغیر ما به قوم حتی یغیروا انفسهم».                                                          
با تشکر از برگزارکنندگان کنفرانس وحدت اسلامی و مسئولین محترم جمهوری اسلامی و مجمع تقریب . موضوعی که مورد بحث قرار بگیره و گفته شده همکاری اسلامی در مواجعه با بلایا و مصائب هست امروز اگر ما مقداری نسبت به اوضاع فعلی جهان اسلام دقت کنیم ما با محاصرهٔ شعب ابی طالب که مواجعه هستیم  در کنارش محاصره‌های زیادی هم وجود دارد. که شاید اکثر افراد و مسلمانان و دانشمندان به آن نمی پردازند ما اگر چه محاصره اقتصادی داریم  اگر در جهان اسلام، فقر وجود دارد اگر چه در جهان اسلام، گرسنگی به عنوان یک معضل بزرگ مطرح است؛ اما در کنارش فقر فرهنگی – فقر فکری – فقر معنوی – فقر سیاسی  درکنار فقر اقتصادی شاید مهمتراز همه این فقرها باشد. 

در شعب ابی طالب  ما می توانیم دوام بیاوریم  چون پشتش یک عقیده کارفرماست  و وقتی که انسان و یک انسان مسلمان برای عقیدهٔ خودش به میدان مبارزه بیاید با همه بلایا که مواجه می‌شود  با استقامت روبرو می شود چون پشتش ایمان است ولی اگر ایمانش متزلزل باشد اگر فرهنگش مورد تهاجم قرار بگیرد اگر معنویتش ضعیف باشد اگر فکر اسلامیش مورد حمله قرار بگیرد آن موقع شاید نتواند به آن صورت دوام  بیاورد. 

فقر و گرسنگی یک عنوان است اما شدیدترش فقر فرهنگی و فقر فکری و فقر عقیدتی و سیاسی است و این موضوع ما را باید بیشتر نگران بکند  و جهان اسلام باید بیشتر بیاندیشد . علمای اسلام و دانشمندان جهان نسبت به این موضوع باید بیشتر فکر بکنند . اگر این مسئله حل بشود  و در این مسئله استقامت و ایمان خودمان را نشان بدهیم در بقیه مسائل ما پیروزیم.

 اینجاست که امتحان ما شروع می‌شود و استضعاف فکری و روحی کشنده تر است. آنچه که در جهان اسلام امروز می‌گذرد بی تفاوتی نسبت به این معضل است،  این معضل را من می‌خواهم بیشتر مورد عنایت قرار داده بشود؛ چون این موضوع از همه موضوعات مهمتر است امروز وظیفه ماست که ما اسلام و نفاق را بشناسیم . امروز ما بایستی بشناسیم که چه کشورهایی چه دولت‌هایی چه افرادی با نقاب اسلام با لباس اسلام بزرگترین ضربه را به اسلام می‌زنند ما بایستی دقت بکنیم که این بی‌تفاوتی‌هایی که ایجاد شده علل و اسبابش چیست. چرا این همه ضربه بر پیکر اسلام وارد می‌کنند در لیبی در دمشق در بغداد در کشورهای دیگر در بحرین و ما به سادگی از  کنارش می‌گذریم، آن دردی را که این ملت‌ها در کشورهایشان دارند ما آن را در وجود خودمان احساس نمی‌کنیم.

مصیبت ها و مشکلاتی  که مردم بیچاره و بی پناه در کشمیر با آن مواجه هستند ما آن درد را در درون خودمان احساس نمی‌کنیم دردهایی را که مسلمانان افغانستانی در چهل سال گذشته بر پیکرشان وارد شده  و روحشان لمس کرده و ما هر روز اخبارشان را می شنویم چرا از کنارشان زود و بی تفاوت می‌گذریم  و آن درد را احساس نمی‌کنیم  همه اینها نشئت یافته از فقر فرهنگی و فقر فکری و فقر معنویست و گرنه اگر بر پیکر اسلام  دردی وارد بشود بایستی تمام پیکر انسان به آن درد حساس باشد.

 اگر جهان اسلام را به عنوان یک پیکر حساب بکنیم  باید همهٔ جهان اسلام صدایش دربیاید هر جا که ظلمی بر یک مسلمان و بر یک انسان مظلوم وارد بشود ما باید بشناسیم  و طاغوت زمان  خودمان را از مردم عادی کشورها جدا کنیم. مردم عادی، مسلمانان خوبی هستند، اما نمایندگی این مسلمانان در دست طاغوت و حاکمان ظالم و در دست دست نشانده‌های آمریکا و استعمار هستند کسانی که آلت دست قدرت‌های جهانی استکباری و طاغوتی‌اند باید نگاه کرد چه کسانی چه ارگان‌هایی چه حاکمانی به عنوان دست نشاندهٔ جهان غرب بر مسلمانان سلطه دارند و حمیت و غیرت  و عزت مسلمین را می فروشند  ما بایستی نگاه بکنیم که نشانهٔ اسلام  واقعی  کجاست و چه کشورهایی و چه ملت‌هایی مورد نشانه طاغوت زمان هستند.

کسانی که ذهنیت بندگی و غلامی را دارند و امروز غلامان دست بستهٔ استعماری هستند از لحاظ زندگی دنیوی اگر چه رفاه نسبی دارند، فقر ندارند اما از لحاظ فکری بدترین فقر را آنها دارند. بدترین فقیرها، این کشورها و این حاکمان هستند و لذا ما بایستی نگاه بکنیم هر جا مبارزه هست آنجا مورد نشانه، مورد اهل مبارزه و اهل استقامت کسانی هستند که اسلام واقعی را دنبال می‌کنند؛  اما هرجا تسلیم باشد هر جا ذلت باشد همه اینها مورد حمایت استکبار جهانی و طاغوت زمان هستند فضای مجازی پر است از تبلیغات منفی و سوء علیه فکر مقاومتی – علیه دین – علیه پیغام و پیام قرآنی و لذا بایستی نگاه کرد ما چگونه می توانیم این حملات را پاسخ بگوییم.

ما از حاکمان جور آنها توقعی نداریم؛ چون آنها آلت دست‌اند، اما علما، دانشمندان و نویسندگان اهل فکر، کسانی هستند که قلم بدست هستند از آنها توقع این هست که این بیماری‌ها را بشناسند و به مردم بنمایانند  و از مردم بخواهند که دشمنان واقعی را بشناسند کسانی که بین شیعه و سنی و بین فرق مختلف اسلامی اختلاف می‌اندازند و آنها را در موضع ضعف قرار می‌دهند دشمنان واقعی ما هستند. 

امروز مسئله فلسطین را به فراموشی سپردند. فلسطین را فروختند بحرین و امارات با کارها و قراردادهایی که با اسرائیل غاصب بسته حمیت و غیرت عرب‌ها را و غیرت اسلامی را در معرض فروش قرار داده و فروخته است. هر دوی این کشورها این کار را کرده و پشت آنها عربستان سعودی است. باید علما و دانشمندان این موضوع را به مردم بنمایانند ما در کشور خودمان پاکستان  در چنین مسائلی همیشه در ردیف اول مبارزه بودند؛  اما امروز نگاه می‌کنیم که با هم در موضوعات  اختلافی رودروی همدیگر قرار گرفته اند و اسرائیل و امریکا – عربستانی‌ها  و اماراتی‌ها  و بحرینی ها دارند جشن می‌گیرند کشمیر همچنین – افغانستان همچنین – ما اگر از لحاظ مادی و گرسنگی فقر را می‌بینیم  آن هم زاییده  همین مسائل است که از دست غرب ما داریم می‌بینیم. اگر در افغانستان فقر هست برای اینکه نگذاشتند افغانستانی‌ها خودشان حاکمیت خودشان را بدست بگیرند. اگر ما در عراق چنین وضعیت اسف باری را می‌بینیم علتش غرب است. علتش کشورهای ظالم و کشورهای مستبد و کشورهای به ظاهر دموکراسی ولی در باطن دیکتاتور.

 نظام دیکتاتوری آنها مسئولیت اصلی این فقرها و مشکلات را به گردن دارند اگر بگذارند و علما این کار را بکنند که مردم اعتماد به نفس پیدا بکنند، تغییر را از درون خود بجویند و تلاش کنند که تغییر در جامعه خود ایجاد شود و نه از بیرون و خارج وارد شود در آن صورت کشورهای اسلامی با سربلندی کامل می‌توانند زندگی بکنند . مسلمان‌ها هم از فقر فرهنگی نجات پیدا بکنند و هم از فقر اقتصادی و گرسنگی و دیگر فقرها، اگر مسلمین و علما در کنار هم جمع بشوند و دست به دست همدیگر بدهند و در مواضع دینی و مواضع فکری و مواضع اسلامی در کل جهان بدون اینکه ذره‌ای نسبت به این موضوعات بی تفاوت باشند  عکس العمل نشان بدهند ما می توانیم بر همهٔ این مشکلات فائق آییم و پیروز بشویم و استعمار و قدرت‌های جهانی را در جوامع و مجامع خودمان به شکست بکشانیم این کار مشکلی نیست به شرط اینکه علما و دانشمندان نقش خودشان را ایفا  بکنند  من از خداوند متعال می‌خواهم و دعاگو هستم که به همه ما توفیق بیداری و کمک به جبهه مقاومت را عطا بکند که ما با بصیرت کامل به همهٔ این عزیزان کمک کنیم و در کنارشان بایستیم، هم دشمنان خودمان را بشناسیم و هم دوستان حقیقی خودمان را بشناسیم در آن صورت امیدوارم در نزدیکترین مدت ان شاءالله بر همه این فقرها غالب بشویم و ان شاءالله – ان الله لا یغیرما بقوم حتی یغیروا انفسهم – ما با تغییری که به دست خودمان ایجاد می کنیم در مقابل استعمار پیروز و موفق  بشویم.  

                                                                        
والسلام علیکم و رحمته الله و برکاته