رفتن به محتوای اصلی

موضوعات فراخوان مقاله

مبانی و چالش‌های دینی و معنوی در مواجهه با مصائب و بلایا
ظرفیت‌های راهبردی جهان اسلام در مواجهه با مصائب و بلایا
نقش دانشمندان و نخبگان مسلمان در مواجهه با مصائب و بلایا
نقش رسانه‌ها در آگاهی‌بخشی و ترویج فرهنگ تعاون در هنگام ابتلای به مصائب و بلایا
تهدیدها و فرصت‌های فضای مجازی در عصر کرونا برای جوامع اسلامی
جهان پساکرونا و سناریوهای جدید سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در جهان اسلام
چالش‌های فرهنگی، اقتصادی و سیاسی غرب در مواجهه با کرونا
مبانی و چالش‌های دینی و معنوی در مواجهه با مصائب و بلایا
ظرفیت‌های راهبردی جهان اسلام در مواجهه با مصائب و بلایا
نقش دانشمندان و نخبگان مسلمان در مواجهه با مصائب و بلایا

سی و چهارمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی

وبینار منطقه‌ای پاکستان

حجت الاسلام والمسلمین امین شهیدی، رئیس موسسه «امت واحده اسلام آباد»  

آنچه امروز در جهان اسلام می‌‎گذرد بی‌تفاوتی نسبت به معضلات است؛ این وظیفه ما است که اسلام و نفاق را بشناسیم، باید بدانیم که چه کشورهایی، چه دولت‫هایی، چه افرادی با نقاب اسلام و لباس اسلام، بزرگترین ضربه را به مسلمانان و جهان اسلام وارد می‌کنند و باید به واکاوی این مسئله بپردازیم که علت و سبب این بی‌تفاوتی‌ها چیست؟ ‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬

 

دکتر زاهد علی زاهد، استاد دانشکده علوم اسلامی دانشگاه کراچی 

همان‫طور که مشخص است در سراسر جهان بسیاری از موارد تحت تأثیر شیوع ویروس کرونا قرار گرفته‌اند؛ باید بدانیم که شیوع این ویروس عذاب نیست، بلکه یک آزمایش انسانیت از طرف خداوند است. کشورهای اسلامی باید همانند گذشته که در زمینه‌های مختلف با یکدیگر همکاری داشته‌اند، امروز با شیوع این ویروس منحوس به یاری یکدیگر بشتابند تا بتوانند بر آن پیروز شوند. ‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬

 

مولانا دکتر عطاء الرحمان، خطیب و امام جمعه مسجد جامعه مولانا عبدالعزیز 

خداوند متعال در قرآن مجید می‌فرماید: و ان تنازعوا فتفشلوا و تذهب ریحکم، یعنی‌ای مسلمانان اگر شما در میان خود اختلاف و تنازع داشته باشید ثبات و پایداری شما از بین رفته و قدرت شما نابود خواهد شد. قائل شدن به تفریقی در میان کشورهای اسلامی و آن هم بر اساس فرقه و گرایش بزرگترین نشانه کفر و نفاق است. 

 

حجت الاسلام والمسلمین عارف حسین واحدی، دبیرکل شورای علمای شیعه پاکستان

همکاری اسلامی برای اخراج آمریکا از منطقه بهترین راه مبارزه با طرح شوم عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی است. این طرح فقط با هدف تضعیف مسلمانان و توسعه رژیم نامشروع اسرائیل برنامهریزی شده است. مسلمانان باید با حفظ وحدت و ایجاد یک موضع اسلامی کارآمد برای مقابله با این توطئه آمریکایی و صهیونیستی متحد شوند.

 

حجت الاسلام والمسلمین علامه سید هاشم موسوی، امام جمعه شهر کویته 

ضروری است که مسلمانان جهان اسلام وحدت خود را بیش از پیش حفظ کنند. مسلمان باید با برادر دینی خود که شاید در بعضی از عقاید با بایکدیگر اختلاف داشته باشند مدارا کند. بنا به فرمایشات امام راحل مسلمانان دست و بازوی یکدیگرند. ما مسلمانان باید برای مصون ماندن از دشمنان و جلوگیری از بدنامی اسلام به فرمایشات ایشان توجه کنیم چراکه این یک پیام عظیم برای همه مسلمانان است.  

 

مولانا عبدالمتین آخوندزاده، رئیس مجلس دانش و فکر کویته

منبع اصلی علم، وحی الهی است. تا زمانی که امت اسلامی از وحی الگو گرفت، پیشرفت کرد ولی وقتی وحی را رها کرد، رشد و پیشرفت نکرد. متاسفانه دیگران از وحی استفاده می‌کنند اما ما استفاده نمی‫کنیم، این ضعف مسلمان‫ها است، ما باید این ضعف را درک کنیم. ‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬

 

دکتر شایسته تبسم، استاد و رئیس بخش روابط بین‌الملل دانشگاه کراچی 

مفهوم دینی وحدت راه موثری برای حل مشکل و درگیری بین انسان‫ها است؛ دین مبین اسلام وسیله رهایی از تمامی بلایا و مصیبت‌هایی است که به شرایط انسان صدمه میزند و به نظر من کشورهایی که اکثریت مسلمان را دارا هستند باید وظیفه تحکیم روابط همبستگی دوجانبه را برعهده گیرند.

‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬

حجت الاسلام والمسلمین سید شفقت حسین شیرازی، معاون بین الملل حزب مجلس وحدت مسلمین پاکستان

علما و نهادهای مذهبی باید از طریق مساجد، منبرها و شبکه‌های اجتماعی با عموم مردم ارتباط برقرار کنند و روحیه همکاری متقابل را در بین آنان افزایش دهند و مردم را به مبارزه با ویروس کرونا تشویق کنند.  

 

حجتالاسلام والمسلمین عارف قزلباش، امام جمعه مسجد ولی عصر کویته 

از دیدگاه اسلام مهمترین تکیه گاه جامعه در برابر مصائب و بلایی همچون ویروس کرونا، رویارویی، صبر، استقامت و تقوای الهی می-باشد؛ اگر استقامت و تقوا پیشه کنید بر تمام مشکلات و گرفتاری‌ها پیروز می‌شوید.  

 

دکتر عمرریاض عباسی، استاد دانشگاه ملی زبان‌های نوین اسلام آباد 

وحدت برادران مسلمان باید در الویت بالایی قرار داشته باشد امروز شاهدعدم اتحاد در برخی از کشورهای اسلامی هستیم و دشمنان می‌خواهند با استفاده از این همین مسئله به ایجاد تفرقه در میان فرقه‌های امت اسلامی بپردازند.

 

دکتر جواد هاشمی، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم اسلامی کراچی

آموزههای اسلامی در زمینه بهداشت و سلامت بهترین راهکار برای جلوگیری از شیوع ویروس منحوس کرونا است، با توجه به این آموزه‌ها میتوانیم از پس این اپیدمی خطرناک بربیاییم. پیامبر (ص) همواره مسلمانان را به مراقبت و دست گیری از یکدیگر ترغیب می‌کردند.