رفتن به محتوای اصلی

موضوعات فراخوان مقاله

مبانی و چالش‌های دینی و معنوی در مواجهه با مصائب و بلایا
ظرفیت‌های راهبردی جهان اسلام در مواجهه با مصائب و بلایا
نقش دانشمندان و نخبگان مسلمان در مواجهه با مصائب و بلایا
نقش رسانه‌ها در آگاهی‌بخشی و ترویج فرهنگ تعاون در هنگام ابتلای به مصائب و بلایا
تهدیدها و فرصت‌های فضای مجازی در عصر کرونا برای جوامع اسلامی
جهان پساکرونا و سناریوهای جدید سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در جهان اسلام
چالش‌های فرهنگی، اقتصادی و سیاسی غرب در مواجهه با کرونا
مبانی و چالش‌های دینی و معنوی در مواجهه با مصائب و بلایا
ظرفیت‌های راهبردی جهان اسلام در مواجهه با مصائب و بلایا
نقش دانشمندان و نخبگان مسلمان در مواجهه با مصائب و بلایا

سی و چهارمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی

وبینار داخلی

محورهای وبینار: 

   ❖  تبیین حکمت وجودی مصایب و بلایا در جهان‌بینی اسلامی و تطبیق آن بر شرائط فعلی. 
   ❖  آموزه‌ها و معارف اسلامی در چگونگی رویارویی با کرونا. 
   ❖  بررسی مبانی کاربردی اخلاق اسلامی در مواجهه با کرونا با تأکید بر وحدت اسلامی. 
   ❖  ارائه الگوهای موفق در برگزاری عبادات جمعی در زمان بیماری‌های فراگیر مطابق نظرات فقهی مذاهب اسلامی. 
   ❖  فرصت‌ها و چالش‌های دین و معنویت در شرایط بیماری‌های جهان‌گیر. 
   ❖  نقد و بررسی نحوه برگزاری حج در سال گذشته و پیشنهاد روش‌های جایگزین برای شرایط مشابه. 
   ❖  مقایسه رفتارهای متفاوت جوامع اسلامی در برگزاری مناسک، ادعیه، زیارات، نماز جمعه و جماعت، مراسم و آیین‌های مذهبی در دوران کرونا. 
   ❖  توصیه‌های دینی در مورد سبک زندگی دینی با توجه به توقف یا تقلیل اعمال عبادی در مناسک، ادعیه، زیارات و مراسم مذهبی در دوران کرونا. 

 

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حمید شهریاری، دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

چالش امروز در رابطه با مراسمات دینی و عبادت است. خداوند متعال غرض از هستی را نیایش خود معرفی کرده است و مشخص می‌شود که این مسئله امر بسیار مهمی است که به حیات دینی و معنوی خود توجه داشته باشیم. یعنی همان‫طور که بدن ما نیازمند غذا است، روح ما نیز نیازمند ارتباط با خداوند متعال است تا غذای معنوی خود را جذب کند. ‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬
مشکلی که در دوران کرونا در جوامع اسلامی با آن مواجه هستیم، عباداتی است که در مراسم دینی انجام می‌شود. همان‫طور که می‌دانیم بخشی از عبادات فردی و بخشی در اجتماع است. مثل حج واجب که گرچه مسلمانان نیت فردی دارند اما به این دلیل که این عبادت در یک زمان و مکان واحد انجام می‌شود اجتماعی است. در دوران کرونا به نوعی برخی از عباداتمان دچار چالش شد، از جمله مراسم حج و پیاده روی اربعین و زیارت عتبات عالیات که متوقف شد و چالش معنوی را در حیات بشری روزگار ما فراهم آورد. از همه مهمتر عباداتی است که در اجتماع انجام می‌شد مثل نماز عید و نماز جمعه که آن‫ها نیز با چالش مواجه شد و مجبور به تعطیلی آن‫ها شدیم. ‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬

 

آیت الله مرتضی مقتدایی، عضو مجلس خبرگان رهبری

پیشنهاد من به همه‌ی جوامع این است که دست به دست هم بدهیم و برای تحکیم وحدت تلاش کنیم و به دنبال یک وحدت بین‌المللی باشیم زیرا امروز تمام دنیا درگیر این ویروس است. به همین منظور افرادی را باید در نظر بگیریم که به تحقیق در مورد آسیب‌دیدگان کرونا بروند و سپس ستاد دیگری نیز تشکیل بدهیم تا به جمع‌آوری کمک¬ها بپردازند. این امر باید در سراسر دنیا اتفاق بیفتد.

 

مولوی محمد اسحاق مدنی، نائب رئیس شورای عالی مجمع تقریب

تنها راه‌حل مشکلات امت اسلامی این است که به سیره رسول خدا (ص) و قرآن کریم بازگردیم وگرنه هیچ چیزی مشکل ما را حل نخواهد کرد اگر هم حل کند دوامی ندارد. امیدواریم که امت اسلامی به خود بیاید و از این وضع اسفناک خلاصی یابد. 

 

سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی، فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران

همچنان که رهبر عظیم الشان انقلاب اسلامی فرمودند، مسئله وحدت، امروز در رأس مسائل اسلامی است، بازخوانی آموزه‌های اسلامی و تعهد به مسئولیت پذیری علما و دانشمندان به منظور حل و فصل بحرآن‫ها و تقویت حرکت به سوی همگرایی اسلامی اولین ضرورت جهان اسلام در مقطع کنونی است و در این راستا تمرکز بر مشترکات اسلامی گام اول برای عبور از بحران‌های جهان امروز است. ‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬

 

آیت الله محمد امامی کاشانی، نماینده مجلس خبرگان رهبری

قرآن کریم انسان‫ها را در مواجهه با مشکلات و مصائبی چون بلایای طبیعی، بیماری‌ها، تحریم‌ها و… توصیه به صبر و استقامت می‌کند زیرا با همین استقامت، عزت و بزرگی مسلمانان حفظ شده و هرگز به خود اجازه نمی‌دهند در برابر دشمن سر تعظیم خم کنند. ‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬

 

مولوی نذیر احمد سلامی، نماینده مجلس خبرگان رهبری

فرایند درونی سازی فرهنگ تقریب، مستلزم تلاش در دو بعد عملی و علمی است، باید با ارائه خوراک سالم ذهنی باورهای آلوده را اصلاح کرد و نگاه درست از زاویه دید اسلام را به مخاطبان عرضه داشت و با التزام به باورهای اسلامی در عرصه عملگرایی هم پیشگام باشیم و با الگوسازی تقریبی این فرآیند را در دل و قلب برادران و خواهران مسلمان نهادینه کنیم. 

 

خانم دکتر عفت شریعتی، نماینده مجلس شورای اسلامی

ما مسلمانان در تمام کشورهای اسلامی برای نشان دادن تمدن اسلامی نباید از هیچ تلاشی دست برداریم و معتقدیم با همراهی و همدلی و با بهره¬گیری از خون شهدای جهان اسلام و یاد و خاطره شهید سلیمانی به سمت تمدن نوین اسلامی پیش می‌رویم. 

 

آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی، نماینده ولی فقیه در استان مرکزی

تنها نسخه نجات بخش در مقابل زیاده خواهی مستکبران اتحاد اسلامی می‫باشد. کرونا فرصتی برای اتحاد جوامع اسلامی است و اتحاد در عصر کنونی از حساس‌ترین و ضروری‌ترین نیازهای مهم جهان اسلام است. ‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬

 

آیت الله سید کاظم نورمفیدی، نماینده ولی فقیه دراستان گلستان

بزرگان جوامع اسلامی باید برای اتحاد مسلمانان تلاش کنند همانگونه که امام خمینی (ره) همه مسلمانان را به وحدت دعوت کردند و فرمودند تمام مسلمانان با هم یکی هستند چون پیامبر (ص) آنان یکی است و اگر کسی در میان مسلمانان اختلاف ایجاد کند یا جاهل است و یا بر اساس ماموریتی که دارد دست به این اقدام می‌زند. 

 

آقای دکتر ابوذر ابراهیمی ترکمان، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

هر انسانی به هر دینی که اعتقاد دارد باید رو به کمال و پیشرفت حرکت کند؛ اگر حرکت و آموزش باهم عجین شود در آن صورت است که انسان، انسان صبوری خواهد شد در برابر مصائبی مانند کرونا تاب¬ می‌آورد. خداوند متعال پاداشی را برای صبور بودن انسان در نظر گرفته است که آن معیت خودش است. 

 

آیت الله دکتر سید مصطفی محقق داماد، رئیس گروه مطالعات اسلامی فرهنگستان علوم

در شرایط کنونی که جامعه بشری با مشکل اپیدمی و بیماری واگیردار کرونا مواجه شده علما و اندیشمندان برجسته رشته الهیات موظف هستند مردم را با بعضی صفات مانند ایثار آشنا کنند. 

 

آقای دکتر عبدالرحمن پیرانی، دبیرکل جماعت دعوت و اصلاح

بدون تردید وفاق، تقارب و همدلی را نه در یکسان‌سازی فکری و فرهنگی بلکه باید در پایبندی به اخوت، تعاون و مواسات در عین کثرت و تنوع جستجو کرد قرآن کریم در سوره حجرات تنوع موجود در جهان آفرینش را تجلی اراده خداوند متعال دانسته و ضمن تأکید بر اصل برادری و برابری اجتماعی هیچ یک از انسان‫ها را بر دیگری برتری نبخشیده بلکه ملاک تکریم و تحسین الهی برای انسان‫ها را تنها تقوا و پرهیزکاری آنان قرار داده است. ‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬