رفتن به محتوای اصلی

موضوعات فراخوان مقاله

مبانی و چالش‌های دینی و معنوی در مواجهه با مصائب و بلایا
ظرفیت‌های راهبردی جهان اسلام در مواجهه با مصائب و بلایا
نقش دانشمندان و نخبگان مسلمان در مواجهه با مصائب و بلایا
نقش رسانه‌ها در آگاهی‌بخشی و ترویج فرهنگ تعاون در هنگام ابتلای به مصائب و بلایا
تهدیدها و فرصت‌های فضای مجازی در عصر کرونا برای جوامع اسلامی
جهان پساکرونا و سناریوهای جدید سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در جهان اسلام
چالش‌های فرهنگی، اقتصادی و سیاسی غرب در مواجهه با کرونا
مبانی و چالش‌های دینی و معنوی در مواجهه با مصائب و بلایا
ظرفیت‌های راهبردی جهان اسلام در مواجهه با مصائب و بلایا
نقش دانشمندان و نخبگان مسلمان در مواجهه با مصائب و بلایا

سی و چهارمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی

وبینار منطقه‌‌ای «شرق وجنوب شرق آسیا (مالزی)»

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حمید شهریاری، دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

ما با سه سونامی مختلف روبرو هستیم، نخستین سونامی، سونامی اطلاعات است که موجب شده اطلاعات بشر افزایش قابل توجهی داشته باشد. ارتباطات سونامی دوم است و تا سال ۲۰۳۰ دسترسی پنج میلیارد انسان به بسترهای ارتباطی نوین را خواهیم داشت. 
فناوری بلاکچین سونامی سوم برای جامعه بشری است و تحلیل‌گران پیش‌بینی می‌کنند که دیگر برای اثبات مالکیت نیازی به یک دستگاه نداریم. 
فکر می‌کردیم عصر، عصر فضای مجازی است اما اکنون فضای مجازی نیز تحت سیطره زیست فناوری قرار می‌گیرد و ما شاهد این خواهیم بود که ویروس‌ها به ابزار جنگ آورانه با هدف‌گزاری دقیق‌تر تبدیل خواهند شد. 

 

شیخ دکتر عبدالهادی آونگ، رئیس حزب اسلامی مالزی 

موضوع فلسطین نباید از سوی برخی از کشورهای عربی و غربی عادی‌سازی شود، رژیم صهیونیستی وجب به وجب خاک فلسطین را تسخیر کرده است و معامله قرن را به میان کشانده است و اگر موضوع فلسطین عادی سازی شود این کشور حذف خواهد شد. 

 

پرفسور محمد نور منوطی، استاد تمام دانشگاه مالزی 

ما باید در ابتدا بتوانیم مسائل کوچکتر را بین مسلمانان حل و فصل کنیم تا به مسائل اصلی و بزرگتر برسیم. مسلمانان باید همواره به دنبال نیکوکاری و همدلی برای همه مردم جهان باشند نه فقط مسلمان برای مسلمان. بنابراین نباید براساس دینمان برای کمک به هم نوع خود استثناء 
قائل شویم. 

 

پروفسور مولانا عزمی عبدالحمید، رئیس شورای سازمان‌های اسلامی، مالزی 

اسرائیل بزرگترین ناقض حقوق بشر است که ظالم‌ترین کشورها مانند آمریکا از آن حمایت می‌کنند. آمریکا در سوریه و عراق در پی سرکوب کردن جنبش‌های مسلمانان است، آمریکا همدست تروریست‌ها و اسرائیل است و وحشی گری آن‫ها و تلاششان برای سرکوب قابل تصور نیست. به نقض حقوق بشر در میانمار، کشمیر و… نمی‌شود بی‌توجه بود، امیدوارم تغییر بزرگی با بهره گیری از زبان مشترک در این زمینه ایجاد کنیم تا به ایده آل‌های قرآنی و تعلیمات پیامبر اکرم در مورد حقوق بشر برسیم. ‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬

حاجی شیخ عبدالعزیز بن جنید، مفتی اعظم سلطنت بروئنی دارالسلام 

در طول تاریخ بشریت، هیچگاه نبوده که انسان‫ها از هجوم مخلوقات که از جمله آن‫ها هجوم ویروس است، در امان بوده باشند. در جهان امروز، خداوند بر ما ویروس فرستاده که از جمله انواع مخلوقات زنده و بسیار دقیق به شمار می‌رود. باید دانست که خداوند هر موجودی را که خلق می‌کند در آن حکمتی نهفته است. ‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬

 

پروفسور جلال الدین رحمت، رئیس سازمان ایجابی اندونزی 

امت مسلمان برای رسیدن به پیروزی و موفقیت نیازمند وحدت است. تقویت وحدت جهان اسلام نیازمند اراده جمعی مسلمانان است و مسلمانان باید نسبت به آموزه‌های دینی اعتقاد داشته باشند تا بتوانند با عمل به این آموزه‌ها به سمت وحدت و تقریب حرکت کنند. 

 

دکتر جوپینگ ما، دبیرکل انجمن اسلامی چین 

مسئله‌ای که امروز بیش از هرچیز دیگری در جهان اسلام حائز اهمیت است، تربیت نیروهای جوان اسلامی و شرکت دادن آنان در مسائل روز جهان اسلام است و این مسئله به نفع همه مسلمانان جهان است. 

 

دکتر ذوالفقار ابانتاس، دبیر ملی کمیسیون مسلمانان فیلیپین 

مسلمانان فیلیپین از جمله منطقه میندانائو با وحدت، همکاری و تعامل سازنده به وظیفه دینی خود در رسیدگی به امور محرومین و تلاش برای توسعه و پیشرفت جامعه خود همیشه عمل کرده و خواهند نمود. 

 

پروفسور جاران مالولیم، استاد دانشگاه بانکوک 

ما باید بتوانیم بر مشکلاتی که بر سر راه جهان اسلام قرار دارد با وحدت و یکپارچگی فائق آییم و نباید اجازه دهیم که دشمنان با تفرقه افکنی بین مسلمانان نفوذ کنند. 

 

شیخ عبدالغنی شمس الدین، دبیرکل اتحادیه علمای آسیا (مالزی) 

مذاهب چهارگانه اهل سنت، مذهب امامیه اثنی عشری، زیدیه، اباضیه و ظاهریه در میان مسلمانان رسمیت دارند و کسی حق ندارد آن‫ها را تکفیر و یا اهانت نماید. اصلاح رویه و تغییر دیدگاه‫های ناصحیح یک واجب دینی و ضروری است. ‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬

 

حجت‌الاسلام والمسلمین ابومهدی انواری، اندیشمند شیعه فیلیپین 

ایادی فاسد آمریکا و ناتو و صهیونیسم پس از نومیدی از حذف اسلام و شعارهای اسلامی، اکنون به فتنه‌انگیزی میان فرقه‌های اسلامی رو آورده و با توطئه شیعه‌هراسی و سنی‌هراسی، بر سر اتحاد امت اسلامی مانع‌تراشی می‌کنند. 

 

دکتر تات سوئیچی ساوادا، اندیشمند و مفسر اسلامی در ژاپن 

مسئله وحدت و اتحاد بین مسلمانان برای دولت و کشور ژاپن امری بسیار مهم و حائز اهمیت است چراکه مسلمانان ژاپن با رعایت قوانین می‌توانند هر یک به عنوان نماینده‌ای از حاکمیت اسلامی ژاپن شناخته شوند.