رفتن به محتوای اصلی

موضوعات فراخوان مقاله

مبانی و چالش‌های دینی و معنوی در مواجهه با مصائب و بلایا
ظرفیت‌های راهبردی جهان اسلام در مواجهه با مصائب و بلایا
نقش دانشمندان و نخبگان مسلمان در مواجهه با مصائب و بلایا
نقش رسانه‌ها در آگاهی‌بخشی و ترویج فرهنگ تعاون در هنگام ابتلای به مصائب و بلایا
تهدیدها و فرصت‌های فضای مجازی در عصر کرونا برای جوامع اسلامی
جهان پساکرونا و سناریوهای جدید سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در جهان اسلام
چالش‌های فرهنگی، اقتصادی و سیاسی غرب در مواجهه با کرونا
مبانی و چالش‌های دینی و معنوی در مواجهه با مصائب و بلایا
ظرفیت‌های راهبردی جهان اسلام در مواجهه با مصائب و بلایا
نقش دانشمندان و نخبگان مسلمان در مواجهه با مصائب و بلایا

سی و چهارمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی

مراسم افتتاحيه

مراسم افتتاحیه سی و چهارمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی با موضوع "همکاری‌های اسلامی در مواجهه با مصائب و بلایا" صبح روز پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ به صورت مجازی و از طریق سایت اصلی کنفرانس وحدت به آدرس iuc.taqrib.ir/live آغاز شد. 

این مراسم در ابتدا با سرود جمهوری اسلامی ایران و قرائت آیاتی از کلام الله مجید آغاز گشت و در ادامه، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حمید شهریاری، دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی ضمن خیر مقدم، برنامه‌های پیش روی کنفرانس را تبیین کردند. 

در ادامه این کنفرانس مجازی، حضرت آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی مرجع عالی قدر شیعیان، دکتر محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی، دکتر ماهاتیر محمد نخست وزیر اسبق مالزی، شیخ راویل عین الدین رئیس اداره دینی مسلمانان روسیه، آیت‌الله شیخ عیسی قاسم رهبر شیعیان بحرین، علامه دکتر شیخ مهدی صمیدعی مفتی اهل سنت و رئیس دارالافتاء عراق، حجت الاسلام والمسلمین شیخ نعیم قاسم معاون دبیرکل حزب الله لبنان، دکتر ملک محتشم خان دبیرکل جماعت اسلامی سراسر هند، دکتر بو عبدالله غلام الله، رئیس مجلس اعلای اسلامی الجزایر، علامه شیخ شمس الدین شرف الدین مفتی دیار یمن، شیخ عبدالعزیز بن جنید مفتی اعظم سلطنت برونئی (دارالسلام)، دکتر محمد گورمز رئیس مؤسسه اندیشه اسلام، دکتر قبله ایاز رئیس شورای ایدئولوژیک پاکستان، جوپینگ ما دبیرکل انجمن اسلامی چین، حجت الاسلام والمسلمین سید عمار حکیم رئیس مجلس اعلای عراق، دکتر نوری المالکی، دبیرکل حزب الدعوه عراق، شیخ عکرمه صبری خطیب مسجدالاقصی و شیخ ماهر حمود دبیرکل اتحادیه علمای مقاومت لبنان به ایراد سخنرانی پرداختند. 

خیر مقدم حجت الاسلام والمسلمین آقای دکتر شهریاری 

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حمید شهریاری دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، در مراسم افتتاحیه سی‌وچهارمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی با تقدیر و تشکر از همه کسانی که دعوت مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی را برای این دوره از کنفرانس پذیرفته‌اند و همچنین تبریک فرارسیدن میلاد رسول اکرم (ص)، امام جعفر صادق (ع) و هفته وحدت، اظهار داشت: امیدواریم ثمره مباحثی که در این دوره از کنفرانس مطرح می‌شود برای مسلمین و آزادی‌خواهان جهان، پرهیز از جنگ، منازعه، مشاجره و در نهایت صلح و سلامتی را به همراه داشته باشد. 

ایشان ادامه داد: میل قلبی بنده و تمام همکارانم در مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی همچون سال‌های گذشته بر این بود که میزبان تمام مهمانان این کنفرانس از سراسر جهان اسلام در کشور خود باشیم و از نزدیک شما را ملاقات و از برکت فرصت حضور شما عزیزان بهره‌مند شویم اما محدودیت‌های برآمده از ویروس کرونا موجب شد که این مهم میسر نشود. امیدواریم در سال آینده این امکان فراهم شود تا همچون گذشته در خدمت همه مهمانان عزیز باشیم. 

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی یاد و خاطره طلایه‌داران وحدت همچون حاج قاسم سلیمانی، آیت‌الله تسخیری، مهندس شیخ الاسلام و سرکار خانم دکتر کرمانی را گرامی داشت و تأکید کرد: کنفرانس وحدت اسلامی را در سی‌وچهارمین دوره با فعالیت‌های متنوعی شروع کرده‌ایم، در حال حاضر جهان اسلام با تحولات سریع و پیچیده‌ای روبه‌رو است و بیش از هر زمان دیگری نیازمند وحدت هستیم. 

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر شهریاری یادآور شد: وحدت امت اسلامی از نظر ما نه یک تاکتیک بلکه یک راهبرد است که قرآن کریم آن را به عنوان یک شاخص برای ما تعیین کرده است «سوره مبارکه الانبیاء آیه/ ۹۲» ان هذِهِ امتکُم أُمَّة واحِدَةً وَانا رَبُّکُم فَاعبُدونِ"، معتقدیم ظرفیت‌های جهان اسلام ما را به این مهم رسانده و باید تلاش کنیم که آن را حفظ کرده و تأکید اصلی ما بر روی این امت واحده باشد. 

 

آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی مرجع عالیقدر جهان تشیع

آیت‌الله العظمی ناصر مکارم شیرازی، از مراجع عظام تقلید، در پیام تصویری به مراسم افتتاحیه کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی، برگزاری این کنفرانس را از افتخارات و ابتکارات بسیار مهم دانست. 

ایشان تأکید کرد: کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی حرکتی مهم در برابر افراد ضد وحدت است که قیام کرده و پیام‌های وحدت آفرین را به جهان اسلام منعکس می‌کند. 

این مرجع عالیقدر تأکید کرد: مسلمانان قدرت بزرگی در عالم هستند، به شرط این‌که اتحاد خود را حفظ کنند. دشمن برای این‌که نیروی عظیم اسلامی را در برابر خود نبیند و مزاحمتی برای منافع آن‫ها به شمار نیاید، سعی می‌کند با ایجاد اختلاف، مسلمان را در برابر مسلمان قرار دهد. ‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬

ایشان تصریح کرد: آن چه مسلّم است، کنفرانس بین‌المللی وحدت خدمات مهمی را انجام می‌دهد. همه خواهران و برادران باید به این کنفرانس اهمیت داده و تصمیمات آن را اجرا کنند. سعی کنند هر سال قوی‌تر از سال‌های قبل برگزار شود. چرا که دشمن هرساله به فکر ایجاد برنامه‌های جدیدی برای تفرقه است. ما نیز باید در فکر اجرای برنامه‌های جدیدی برای ایجاد وحدت باشیم تا کار آن‫ها خنثی شود. ‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬

آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی، هرگونه تلاش و کوشش برای وحدت اسلامی را عبادتی بسیار مهم و پر ارزش دانست و گفت: تلاش برای وحدت موافق آموزه‌های اسلامی و قرآنی است. امیدواریم کسانی که در خواب غفلت هستند، بیدار شده و راهشان را تغییر دهند و همگان با وحدت اسلامی حرکت کنند. 

ایشان در پایان خاطرنشان کرد: بنده به سهم خودم از برگزار کنندگان کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی کمال تشکر را دارم. این عزیزان واقعا زحمت می‌کشند و ما متشکریم. خدا به آن‫ها توفیق دهد. این افراد کار اساسی و مهمی را در جهان اسلام انجام می‌دهند. همه باید از این افراد ممنون بوده و با آن‫ها همکاری داشته باشند. ‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬

 

جناب آقای دکتر محمد باقر قالیباف، رئیس محترم مجلس شورای اسلامی

آقای دکتر محمد باقر قالیباف در مراسم افتتاحیه کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی که با استفاده از بستر رسانه و فضای مجازی برگزار شد، ضمن قرائت آیه «وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِیعًا وَلَا تَفَرَّقُوا»، فرا رسیدن ولادت با سعادت پیامبر اعظم (ص) را به تمامی مسلمانان جهان تبریک گفت و اظهار کرد: زنده نگه¬داشتن مناسبت بزرگ و ارزشمند هفته وحدت رسالتی بر دوش همگان است؛ امیدواریم با تکیه بر سیره رسول اکرم (ص) و توسل به کتاب بزرگ آسمانی قرآن کریم بتوانیم به وحدت و همدلی امت اسلامی در جهت رفع مشکلات دست یابیم. 

هفته وحدت، نماد همبستگی امت اسلامی است و وحدت مسلمین و اخوت اسلامی، یکی از اصول اساسی و بنیادین اسلام به شمار می‌رود. تمسک به سیره و سنت پیامبر رحمت حضرت محمد مصطفی (ص) و قرآن کریم، بزرگترین مایه وحدت در همه ادوار اسلامی بوده و رسالت فرازمانی و فرامکانی آن حضرت، نویدی امیدبخش برای نجات بشریت است. 

در جهان متلاطم کنونی، مسلمانان بیش از پیش به جای جنگ، ناامنی، درگیری، تنازع، واگرایی و تفرقه، نیاز مبرم به صلح، آرامش، امنیت، رفاه، همیاری، تفاهم، همگرایی، همبستگی و حرکت شتابان به سوی «احیای تمدن نوین اسلامی» دارند. 

علمای بزرگوار جهان اسلام؛ به خوبی از شما آموخته‌ایم که وحدت اسلامی اگر به درستی تصور شود، تصدیق آن نیز به همراهش خواهد بود. در این مسیر، علاوه بر درک و پیروی از آیات، روایات، سیره پیامبر (ص) و ائمه اطهار (ع)، نگاهی به سلوک علمای بصیر و روشن ضمیر در تاریخ معاصر به خوبی بیانگر سعی و مجاهدت روشنگرانه آنان برای تحکیم وحدت بوده است. کافی است صفحاتی از زندگی عالمان برجسته¬ای چون سید جمال الدین اسدآبادی، سید قطب، شیخ محمد عبده، آیت‌الله العظمی بروجردی، کاشف الغطاء، شیخ محمد غزالی، محمد جواد مغنیه، امام موسی صدر، شیخ محمود شلتوت، امام خمینی (ره) و سیره و ندای وحدت آفرین مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله خامنه¬ای (مدظله العالی) را ورق بزنیم تا در ضرورت وجود وحدت ذره‌ای تردید به خود راه ندهیم. 

پر واضح است که وحدت نظر در جریان و شریان اصلی و اساسی اسلام هیچگونه منافاتی با اختلاف نظر بین دیدگاه‌های مختلف ندارد بلکه موجب «وحدت حقیقی» می‌شود. جمهوری اسلامی ایران، این مهم را به دقت دنبال کرده است. هرچند این هدف مهم، در ادوار مختلف، آماج حملات تکفیری‌ها و داعشی مسلک‌ها قرارگرفته است. 

اندیشمندان محترم، علمای عزیز؛ انتظار می‌رود در سی و چهارمین کنفرانس وحدت اسلامی که اکنون شاهد افتتاحیه آن می‌باشیم: 
۱. بر اولویت آزادسازی قدس شریف، قبله اول مسلمین جهان و تشکیل دولت واحد فلسطینی در سراسر این سرزمین تاریخی به پایتختی قدس شریف تأکید شود. قطعاً عادی‌سازی روابط چند کشور معدود عربی با رژیم صهیونیستی، ضمن اینکه خیانت آشکار به آرمان فلسطین است، تأثیری در اراده مقاومت و مردم اصیل فلسطین برای احقاق حقوق خود، ندارد. 

۲. با درنظر داشتن سرعت، گستره و شیب تند تحولات جهانی، از علماء، نخبگان و اندیشمندان جهان اسلام انتظار می‌رود ضمن آگاه‌سازی همه جانبه نسل جوان، در حوزه اندیشه مکتب ناب اسلام عزیز، با استفاده از همه ظرفیت‌ها از جمله فرصت فضای مجازی، نقش مؤثر خود را در وحدت و همبستگی مسلمانان و همه ادیان الهی درجهت صلح، امنیت و رفاه کشورهای اسلامی بیش از پیش ایفا نمایند. 

۳. شایسته است برای مقابله با ویروس منحوس کرونا و در جهت کمک به کشورهای اسلامی، نسبت به ایجاد سازوکاری جدید، عملی و کارآمد، در چارچوب توصیه‌های این کنفرانس وحدت بخش، اقدام نمائیم. 

سخن خود را با این کلام مقام معظم رهبری (مدظله العالی) به پایان می‌برم که «جمهوری اسلامی ایران از بن دندان معتقد به اتحاد اسلامی است، اتحاد اسلامی به معنای همدلی ملت‌ها و همکاری دولت‌ها است». 

 

جناب آقای دکتر ماهاتیر محمد، نخست وزیر اسبق مالزی

دکتر ماهاتیر محمد، نخست وزیر اسبق مالزی در پیام ویدیوئی به این کنفرانس که با استفاده از بستر رسانه و فضای مجازی برگزار شد، گفت: در ابتدا مایلم مراتب سپاسگزاریم را از برگزارکنندگان کنفرانس داشته باشم که با دعوت از من این فرصت را فراهم آوردند تا نظراتی را در این کنفرانس که به باور من در برهه حساسی برگزار می‌گردد، مطرح نمایم. 

دکتر ماهاتیر با اشاره به این‌که اوضاع امروز جهان اسلام نابسامان است، تصریح کرد: متأسفانه از هیچ کوششی برای تخریب دیگری دریغ نمی‌ورزیم و اغلب با تفریط در این ضیافت خود اضمحلالی از غیرمسلمانان طلب یاری می‌کنیم و البته آنان نیز با کمال میل اسباب نابودی ما را در اختیار ما می‌گذارند. 

ایشان اضافه کرد: علمای بزرگ ما به خوبی می‌دانند که اسلام با پیام وحی الهی به رسول الله حضرت محمد (ص) آغاز گشت. اگر این را بپذیریم، آن وقت باید اذعان کنیم که ما بسیاری از آموزه‌های قرآن را نادیده گرفته‌ایم. حتی برخی از بلایای «طبیعی» برای نمونه تغییرات آب و هوایی، نتیجه بی‌توجهی خود ما به نواهی قرآنی بوده است. اگر به‌عدم پایبندی به آموزه‌های ناب دینمان اقرار کنیم و به سوی قرآن بازگردیم، اطمینان دارم که رنج ما پایان خواهد یافت. 

 

جناب آقای شیخ راویل عین الدین، رئیس اداره دینی مسلمانان روسیه

شیخ راویل عین الدین رئیس اداره دینی مسلمانان روسیه در مراسم افتتاحیه سی‫وچهارمین کنفرانس وحدت اسلامی در پیام ویدیوئی عنوان کرد: به نمایندگی از طرف جمعیت بیست و پنج میلیونی مسلمانان روسیه از مجمع جهانی تقریب مذاهب بابت سازماندهی و برگزاری این کنفرانس کمال تشکر را دارم. شما موفق شدید علی رغم تمامی محدودیت‌ها و مشکلات امروزی این کنفرانس را به نحو شایسته‌ای برگزار کنید. ‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬

رئیس شورای مفتیان روسیه ادامه داد: این کنفرانس فرصت بسیار خوبی را ایجاد کرده تا همه اعضا به بحث و بررسی در مورد مهمترین مسائل امت اسلامی و بشریت امروز بپردازند و بتوانند راه حل‌های عملی برای مشکلات امروز امت اسلامی مطرح کنند. همه گیری ویروس کرونا، بشر امروز را با مسائل و چالش‌های بسیاری از جمله اقتصادی، اجتماعی، علمی و سیاسی درگیر کرده است. اما همه ما امروز به این درک رسیده‌ایم که مسأله اصلی پاندمی کرونا، مسئله اخلاقی است. این‌که رفتار ما در مواجهه با این مسأله چگونه است و چه ویژگی‌های انسانی ما در شرایط بحرانی دستخوش تغییر می‌شود. 

 

جناب آقای شیخ عکرمه صبری، خطیب مسجدالاقصی

جناب آقاي شيخ عکرمه صبري، خطيب مسجدالاقصي

خدای متعال رسالت فراگیر خود را بر دوش پیامبر اسلام (ص) گذاشت و در این باره در قرآن کریم می‌فرماید: «ما ارسلناک الا رحمة للعالمین». ایشان رحمتی الهی هستند که برای تمام بشریت نه فقط برای عرب زبان‫ها و مسلمانان، فرستاده شده‌اند و هدیه‌ای الهی و رحمتی برای تمام بشریت اند. در نتیجه مسلمانان باید این مناسبت عطرانگیز را به منظور اقتدا به پیامبر عالیقدر اسلام (ص) زنده نگه دارند. ‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬

ما مسلمانان اقدامات غرب را در خصوص انتشار این کاریکاتورهای موهن محکوم می‌کنیم. این اقدامات به معنی سرشکستگی و تنزل اخلاقی و حماقتی است که غرب علیه دین بزرگ اسلام به آن دست می‌زند. ما تأکید می‌کنیم که دین ما دین تسامح است و نبوت تمامی انبیا و پیامبران را به رسمیت می‌شناسد. از این رو توهین به رسول گرامی اسلام (ص) توهین به تمامی انبیا و پیامبران است. چرا که همه آن‫ها یک نور واحد هستند که همان نبوتی است که خداوند متعال به آن‫ها عطا فرموده است. ‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬

آیت‌الله شیخ عیسی قاسم، رهبر شیعیان بحرین

رحمت خداوند متعال پیدا و پنهان و لطف او دیدنی و نادیدنی است و از کمال ذات و صفات چیزی جز فعل کامل و عمل کامل سر نمی‌زند. این علم کلی در مورد حکمت خداوند متعال، باعث تسلیم و رضا به تقدیر و قضای الهی می‌شود. فهم این حکمت‌ها از عقل و بیان دین از منبع کتاب و سنت می‌آید. 

ابتلا تجلی واقعیت انسان است که می‌تواند شر یا خیر باشد؛ «وَنَبْلُوکُمْ بِالشَّرِّ وَ الْخَیْرِ فِتْنَةً» و ما شما را به بد و نیک و خیرات و شرور عالم مبتلا کنیم تا شما را بیازماییم. 

بلایی که امید است ملت را به راه درست باز گرداند و آن را تربیت کند با بلایی که مربوط به حال افراد است، تفاوت دارد. امت امروز به سه بلای بزرگ گرفتار است که امتحانی سرنوشت ساز است. این سه امتحان یکی مسئله فلسطین است که رنج امت است و دیگری رنج عادی‌سازی روابط با دشمن ملت و دیگری مشکل کرونا است. 

 

حجت الاسلام والمسلمین شیخ نعیم قاسم، معاون دبیرکل حزب الله لبنان

وحدت اسلامی، علما و مسلمانان سنی و شیعه را به یکدیگر نزدیک و حمایت از مقاومت فلسطین را تقویت کرده و محوری برای مقاومت علیه اسرائیل شکل داده است، همچنین تکفیری‌ها را رسوا کرده و پرچم تعالی اسلام را برافراشته و ثابت کرده است که اسلام راه برادری، نصرت و پیروزی است؛ ارادۀ ما را برای رویارویی با چالش¬‌ها استوار کرده و راه جریان‌های انحرافی را برای تأثیرگذاری بر مردم ما بسته است. 

اقدام برخی کشورها در عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی، خیانت نظام¬‌های حاکم است، حال آنکه امید حقیقی به ملت‌‫هاست. عادی‌سازی روابط از سوی امارات، بحرین و سودان و نیز عربستانی که پشت سر آن‫ها ایستاده است، بخشی از توطئه بین المللی برای سلطه یافتن بر کشورها و ثروت‌های ما و ربودن قدس و فلسطین از دست ماست. آنان که دست به عادی‌سازی روابط زدند باری پنهان بر دوش امت اسلام بودند؛ امروز دست این حاکمان رو شده و آن خرافاتشان آشکار گشته است. ‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬

 

جناب آقای دکتر نوری المالکی، دبیرکل حزب الدعوه عراق

جناب آقاي دکتر نوري المالکي

اجلاس امسال در شرایطی برگزار می‌شود که چالش‌ها در برابر ما حالت صعودی به خود گرفته است. رئیس جمهور فرانسه این روزها از طریق اهانت به پیامبر گرامی‌اسلام صلی الله علیه و آله و سلم به دنبال کسب وجهه برای خود است. او در این راستا، برای ما ادعای کذب آزادی بیان، دموکراسی و کذب انچه را که انقلاب متمدنانه فرانسه نامیده می‌شود، تأکید و تکرار می‌کند که به اخلاقیات و اقدامات داعش و افراط گرایان طعنه می‌زند. 

رویداد خطرناک دیگر که روندی ذلت بار به شمار می‌رود، سازش و عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی است. اگر بین این کشورها و رژیم صهیونیستی پیش از این روابطی مستقیم برقرار بود، ضعف همبستگی میان امت اسلام به آن‫ها جرأت داد که این سازش و عادی‌سازی روابط را علنی کنند تا پس از آن سفرها و دیدارهای رسمی آغاز شود و همچنین توافقنامه‌های اقتصادی و امنیتی به امضا برسد. ‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬

 

حجت الاسلام والمسلمین سید عمار حکیم جریان حکمت ملی عراق 

موضوع فلسطین همچنان در رأس موضوعات جهان اسلام است. با گذر زمان این موضوع از درجه اعتبار ساقط نمی‌شود و نمی‌توان از حقوق ملت فلسطین سرسری عبور کرد که مهم‌ترین آن‌ها، زندگی عزتمندانه در کشوری مستقل به پایتختی قدس شریف است. سوء استفاده از حوادث برای عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی و خلق واقعیت جدید در فلسطین که بهای آن را ملت این کشور بدهند، یک سرمایه‌گذاری نابجاست. شاهد مثال اقداماتی که با خواست ملت فلسطین در بازگشت به سرزمین خود منافات دارند، بسیار است. 

باید به گفتگوی مستقیم با ملت‌ها و امت‌های دیگر تمرکز کنیم و شعار «الا رسول الله» را با شعار «هذا هو رسول الله» جایگزین کنیم؛ تا همه مردم جهان با ارزش‌های تسامح، اعتدال و میانه روی اسلام آشنا شوند؛ شعارهایی که اسلام آن‫ها را مهم‌ترین مضمون در رسالت انسانی خود قرار داده است. ‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬

 

جناب آقای دکتر محمد گورمز، رئیس موسسه اندیشه اسلام ترکیه

بدون شک ما در شرایط سختی به سر می‌بریم و این شرایط سخت، شامل حال تمام نقاط جهان و ملت‌های آن شده است؛ لذا ناگزیر شاهد تغییراتی اساسی در ساختار جوامع انسانی خواهیم بود. انسان تاکنون این شرایط را تجربه نکرده بود و اکنون وقت آن رسیده که از حوادث پیشی بگیریم و خود را برای مقابله با آن مجهز گردانیم؛ نه اینکه منتظر عکس العمل در مقابل آن بمانیم. این بحران، فرصتی طلایی برای مسلمانان است تا بار دیگر ماهیت روابط علوم دینی با علوم طبیعی را تشریح کنند. 

 

جناب علامه شیخ شمس‌الدین شرف‌الدین، مفتی دیار یمن

امروز امت اسلامی در حال گذر از شرایط بسیار حساسی است و با هجمه‌های مکرر دشمنان روبه روست. امروز بیش از پیش نیاز داریم که به پیامبر اکرم (ص) تمسک جوییم تا با این هجمه‌ها از جمله انتشار تصاویر کاریکاتوری و آن تساب گزافه‌های باطل به پیامبر مقابله کنیم. لذا در چنین شرایطی ما باید بیش از پیش به دنبال وحدت بوده و آنگونه که شایسته این امت است، در صحنه حاضر شویم که دشمنان ببینند این امت، امت واحد بوده و علی رغم اختلاف نظرها هرگز امتی چند دسته نیست.