رفتن به محتوای اصلی

موضوعات فراخوان مقاله

مبانی و چالش‌های دینی و معنوی در مواجهه با مصائب و بلایا
ظرفیت‌های راهبردی جهان اسلام در مواجهه با مصائب و بلایا
نقش دانشمندان و نخبگان مسلمان در مواجهه با مصائب و بلایا
نقش رسانه‌ها در آگاهی‌بخشی و ترویج فرهنگ تعاون در هنگام ابتلای به مصائب و بلایا
تهدیدها و فرصت‌های فضای مجازی در عصر کرونا برای جوامع اسلامی
جهان پساکرونا و سناریوهای جدید سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در جهان اسلام
چالش‌های فرهنگی، اقتصادی و سیاسی غرب در مواجهه با کرونا
مبانی و چالش‌های دینی و معنوی در مواجهه با مصائب و بلایا
ظرفیت‌های راهبردی جهان اسلام در مواجهه با مصائب و بلایا
نقش دانشمندان و نخبگان مسلمان در مواجهه با مصائب و بلایا

سی و چهارمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی

نشست مطبوعاتی دبيركل قبل از برگزاری كنفرانس

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حمید شهریاری، دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در نشست خبری سی‌وچهارمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی که در دانشگاه تقریب مذاهب اسلامی برگزار شد، با اشاره به گسترش کرونا در جهان به مطالب ذیل تأکید نمود: 
- حدود ۸ ماه پیش زمانی که کرونا هنوز گسترش چندانی پیدا نکرده بود، بیش از ۳ ماه برای حضور مهمانان درکنفرانس وحدت برنامه‌ریزی کردیم ولی با حاد شدن شرایط تصمیم بر آن شد که کنفرانس وحدت برای نخستین بار به صورت غیر حضوری برگزار شود. 
- یاد و خاطره مرحوم آیت‌الله تسخیری، آیت‌الله خسروشاهی، سردار حاج قاسم سلیمانی، شهدای مقاومت، مهندس شیخ‌الاسلام و خانم دکتر کرمانی را گرامی می‌داریم. 
- سی‌وچهارمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی زمانی برگزار می‌شود که جهان اسلام با شرایط پیچیده روبرو بوده و ما نیازمند وحدت هستیم. 
- جهان اسلام دارای ظرفیت‌های وسیعی برای ایجاد وحدت میان ملت‌ها است و باید تلاش ما رسیدن به آرمان بزرگ وحدت باشد. 
- استکبار جهانی در صدد ایجاد جنگ، نزاع، ترور و تکفیر میان امت اسلامی است. آخرین اقدام شوم آن‫ها برای ایجاد جنگ و نزاع، عادی سازی روابط برخی از کشورها با رژیم صهیونیستی است که ما آن را به شدت محکوم می‌کنیم. ‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬
- هفته وحدت فرصتی برای صلح، دوستی، اخوت و برادری، همدلی و همدردی، احترام و محبت به یکدیگر، رواداری اجتهاد مختلف در مذاهب و تأکید بر گفتگوی عالمانه و عقلانی می‫باشد. ‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬
- براساس برنامه ریزی‌های صورت گرفته ۷ فعالیت گسترده در سی و چهارمین کنفرانس وحدت اسلامی انجام می‌گیرد: 
نخستین فعالیت سخنرانی بیش از ۱۶۷ شخصیت برجسته جهان اسلام از ۴۷ کشور خواهد بود. همچنین ۱۲۰ سخنران داخلی که همگی از شخصیت‌های مهم هستند به ایراد سخن خواهند پرداخت. به طور کلی پیش بینی می‌شود ۳۵۰ سخنران از مناطق مختلف جهان شامل آفریقا، غرب آسیا، شرق آسیا، آمریکای جنوبی، شبه قاره هند و… در کنفرانس سخنرانی خواهند کرد و در طول یک هفته مطالب خود را بیان خواهند کرد. سخنرانی بیشتر این افراد برای ما ارسال شده و باقی مانده سخنرانی‌ها نیز ارسال خواهد شد. 
این۳۵۰ سخنرانی از ۴۷ کشور دنیا و به زبان‌های مختلف فارسی، عربی، انگلیسی، ایتالیایی، روسی، مالایی، ترکی و… خواهد بود. این حجم از سخنران فرصت استثنایی برای جهان اسلام جهت گسترش گفت‌وگوهای میان فرهنگی به شمار می‌آید که تاکنون شاهد آن نبودیم. محورهای سخنرانی نیز توسط خود سخنرانان انتخاب می‌شود. بررسی مسائل مهم جهان اسلام محور سخنرانی‌های هفته وحدت می‫باشد. این سخنرانی‌ها بر روی سایت اصلی کنفرانس وحدت به آدرس iuc. taqrib. ir/live بارگذاری می‌شود. ‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬
فعالیت دوم در سی‌وچهارمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی برگزاری فراخوان مقالات است که در این فراخوان مقالاتی که از سوی نویسندگان حوزوی و دانشگاهی ارسال شده، ارائه خواهد شد. ما پیشتر فراخوان مقالات را داده بودیم و اکنون حجم زیادی از مقالات به دست ما رسیده است. محور اصلی این مقالات همکاری‌های اسلامی در مواجه با مصائب و بلایا است و در هفته وحدت فهرست و چکیده آن‫ها عرضه می‌شود. ‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬
فعالیت سوم و چهارم برگزاری میزگردی با عنوان «خیانت قرن به آرمان‌های فلسطین» و «نقش سردار حاج قاسم سلیمانی در وحدت و امنیت جهان اسلام» است که بزرگان جهان اسلام در این دو میزگرد حضور خواهند داشت. 
رونمایی از دو کتاب؛ یکی درباره فتاوای علما جهان اسلام درباره حرمت عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی و دیگری درباره فقه مقارن فعالیت پنجم خواهد بود. 
افتتاح رادیو وحدت روی موج اف‌ام ردیف ۵/۹۵ مگاهرتز و رونمایی از پایگاه اطلاع رسانی ویکی وحدت، فعالیت ششم این کنفرانس خواهد بود. در پایگاه ویکی وحدت در گام نخست بالغ بر ۱۰۰۰ مقاله بارگذاری می‌شود. این پایگاه بر محور وحدت امت اسلامی به اطلاع رسانی درباره کشورهای اسلامی و معرفی شخصیت‌های حقیقی و حقوقی می‌پردازد. 
برگزاری چهار نشست علمی با حضور اساتید حوزه و دانشگاه، هفتمین فعالیت سی‌وچهارمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی است و در این نشست‌ها مسائل مختلفی همانند رسانه، فضای مجازی و وحدت اسلامی، تعامل دانشگاهی برای وحدت جهان اسلام، همکاری کشورهای اسلامی، ایجاد ظرفیت تعاون اسلامی و… مطرح می‌شود.