رفتن به محتوای اصلی

موضوعات فراخوان مقاله

مبانی و چالش‌های دینی و معنوی در مواجهه با مصائب و بلایا
ظرفیت‌های راهبردی جهان اسلام در مواجهه با مصائب و بلایا
نقش دانشمندان و نخبگان مسلمان در مواجهه با مصائب و بلایا
نقش رسانه‌ها در آگاهی‌بخشی و ترویج فرهنگ تعاون در هنگام ابتلای به مصائب و بلایا
تهدیدها و فرصت‌های فضای مجازی در عصر کرونا برای جوامع اسلامی
جهان پساکرونا و سناریوهای جدید سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در جهان اسلام
چالش‌های فرهنگی، اقتصادی و سیاسی غرب در مواجهه با کرونا
مبانی و چالش‌های دینی و معنوی در مواجهه با مصائب و بلایا
ظرفیت‌های راهبردی جهان اسلام در مواجهه با مصائب و بلایا
نقش دانشمندان و نخبگان مسلمان در مواجهه با مصائب و بلایا

سی و چهارمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی

خلاصه مدیریتی

از آنجا که كنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی یكی از عوامل مهم جریان‌ساز حوزه وحدت اسلامی است، همواره از مهم‌ترین رویدادهای فرهنگی جهان اسلام بوده و به دلیل پرداختن به اندیشه متعالی امت واحده و تقریب مذاهب از سوی همه بزرگان و صاحب‌نظران مورد توجه و پیگیری قرار گرفته است. سی و چهارمین كنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی را می‌توان از نظر نوآوری در ایده و شیوه برگزاری، استقبال مدعوین جدید، مشاركت شخصیت‌های پرنفوذ جهان اسلام، شکل عرضه محتوای مطالب و بسیاری وجوه دیگر منحصربه‌فردترین دوره كنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی به شمار آورد طوری كه از سوی صاحب‌نظران، نقطه عطفی در تاریخ فعالیتهای مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی قلمداد گردیده است.‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬
کنفرانس سی و چهارم، با عنوان «همکاری‌های اسلامی در مواجهه با مصائب و بلایا» در شرایط کرونایی سال جاری که امکان سفر و ملاقات حضوری مدعوین برگزیده امت اسلامی فراهم نشد، با تلاش همه‌جانبه همکاران در مجمع تقریب و با استفاده از ظرفیت‌های فضای مجازی و همکاری اندیشمندان، صاحب‌نظران و دستگاه‌های فعال در حوزه بین‌الملل، طراحی و باشکوه‌تر از گذشته برگزار گردید. اهم اموری که این جلوه جدید را رقم زد بدین شرح است.

۱- فراهم آوردن تمهیدات لازم برای اخذ سخنرانی خارجی و داخلی جهت پخش در وبینارها.

جمعاً بیش از ‏‏۴۳۸ سخنرانی خارجی و داخلی دریافت گردید که گزیده آنها در قالب وبینارهای داخلی و بین‌المللی منطقه‌ای، افتتاحیه و اختتامیه کنفرانس وحدت بر روی شبکه‌های اجتماعی مجازی پربیننده از جمله آپارات و ‏یوتیوب و نیز وبگاه رسمی کنفرانس وحدت اسلامی انتشار یافت.‏‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬

سخنرانی ۲۷۷ تن از سخنرانان خارجی در وبینارهای بین‌المللی منطقه‌ای: از متفکران و نخبگان فرهنگی، حوزوی، ‏دانشگاهی و سیاسی از ۴۸ کشور جهان در قالب ۱۹ وبینار با عناوین ذیل:
   ❖  منطقه آسیای مرکزی و قفقاز (ترکیه، روسیه و گرجستان)‏
   ❖  منطقه آمریکای شمالی با محوریت کشور کانادا‎ ‎
   ❖  منطقه اروپا با محوریت کشور آلمان‎ ‎
   ❖  منطقه غرب آسیا با محوریت افغانستان - ۲ وبینار
   ❖  منطقه شبه‌قاره با محوریت پاکستان - ۲ وبینار
   ❖  منطقه جنوب آفریقا با محوریت کشور آفریقای جنوبی
   ❖  منطقه شبه‌قاره با محوریت هندوستان - ۲ وبینار
   ❖  منطقه شمال آفریقا با محوریت کشورهای الجزایر ‎و تونس 
   ❖  منطقه غرب آسیا (لبنان) ‏
   ❖  منطقه غرب آسیا (بحرین، عراق، عمان، لبنان، یمن) ‏
   ❖  منطقه غرب آسیا (بحرین، سوریه، عراق، فلسطین، کویت، لبنان) ‏
   ❖  منطقه غرب آسیا (اردن، سوریه، عراق، یمن) ‏
   ❖  منطقه جنوب شرقی آسیا با محوریت کشور مالزی - ۲ وبینار
   ❖  منطقه آمریکای لاتین با محوريت کشور کلمبیا‎

  مجموع دقایق سخنرانی سخنرانان خارجی بالغ ‌بر «۱۵۳۵» دقیقه 

سخنرانی ۱۶۱ تن از سخنرانان داخلی در وبینارهای داخلی: از شخصیت‌های شیعه و اهل‌سنت از تمام نقاط کشور در ۱۲ وبینار:
برای اولین‌بار گسترده‌ترین تعداد سخنران از برادران عزیز اهل‌سنت و خواهران تقریبی داخل کشور حضور داشتند. از مجموع ۱۶۱ سخنرانی دریافتی ۱۲۴ نفر مَرد و ۳۷ نفر زن بودند که از این تعداد۵۷ نفر از اهل‌سنت بودند. مجموع دقایق سخنرانی داخلی بالغ‌بر ۳۰۴۳ دقیقه بوده است.

۲- برگزاری دو میزگرد تخصصی با حضور ۶ تن از اساتيد حوزه و دانشگاه با عناوین ذیل

   ❖  میزگرد تخصصی «نقش سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی در وحدت و امنیت جهان اسلام»
   ❖  میزگرد تخصصی «تبعات عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی و راهکاری‌های مقابله با آن»

۳- برگزاری چهار نشست‌ علمی با حضور ۲۷ تن از اساتید حوزه و دانشگاه پیرامون اهم مسائل جاری جهان اسلام با موضوعات ذیل: 

   ❖  نشست علمی «نقش رسانه و فضای مجازی در همکاری‌های اسلامی»
   ❖  نشست علمی «تعامل دانشگاهی و ارتقای نظام حمایت حقوقی و وكالتی در جهان اسلام»
   ❖  نشست علمی « همكاری كشورهای اسلامی در تقویت و توسعه حكمرانی تعالی‌گرا»
   ❖  نشست علمی « ایجاد ظرفیت تعاون جوامع اسلامی در مدیریت بحران‌های بین‌المللی

۴- عنوان کنفرانس «همکاری‌های اسلامی در مواجهه با مصائب و بلايا»

برای اولین بار یک معضل جهانی (فارغ از جغرافیا، دین، قومیت و ملیت) با عنوان «همکاری‌های اسلامی در مواجهه با مصائب و بلايا» با تکیه بر موضوع کرونا به‌عنوان موضوع اصلی کنفرانس طرح گردید. دانشگاه مذاهب اسلامی به‌عنوان رکن اصلی مقالات علمی در کنفرانس وحدت در نظر گرفته شد و با تشکیل جلسات مستمر هیأت علمی منصوب کنفرانس، محورهای فراخوان مقالات تهیه و تنظیم گردید و در فرایند کنفرانس، مقالات از نویسندگان اخذ و پس از بررسی و ارزیابی زیر نظر این دانشگاه با اعطاء درجه ISC در دست انتشار است. خلاصه مقالات به دو زبان فارسی و انگلیسی هم‌زمان با برگزاری کنفرانس چاپ گردید.

 مقالات در هفت محور اصلی (به شرح ذیل) و پنجاه و پنج محور فرعی تدوین گردید:

   ❖  مبانی و چالش‌های دینی و معنوی در مواجهه با مصائب و بلايا
   ❖  ظرفیت‌های راهبردی جهان اسلام در مواجهه با مصائب و بلايا
   ❖  نقش دانشمندان و نخبگان مسلمان در مواجهه با مصائب و بلايا
   ❖  نقش رسانه‌ها در آگاهی‌بخشی و ترویج فرهنگ تعاون در هنگام ابتلای به مصائب و بلايا
   ❖  تهدیدها و فرصت‌های فضای مجازی در عصر کرونا برای جوامع اسلامی
   ❖  جهان پساکرونا و سناریوهای جدید سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در جهان اسلام
   ❖  چالش‌های فرهنگی، اقتصادی و سیاسی غرب در مواجهه با کرونا

۵- افتتاح رادیو وحدت با محتوای تقریبی در تمام ساعات روز در طول یک ماه (ربیع‌الاول) روی موج اف ام ردیف ۵/۹۵

باتوجه ‌به اتفاقات اخیری که در جهان به وقوع پیوست، همچون توهین به پیامبر عظیم‌الشأن اسلام و بازنشر دوباره کاریکاتور‌های موهن شارلی ابدو و رویکرد تفرقه‌آمیزی که در برخی رسانه‌ها نسبت به امت اسلام در حال ترویج است، این ضرورت احساس شد که رادیو وحدت به‌عنوان یک شبکه مناسبتی راه‌اندازی شود.
برنامه‌های رادیو وحدت با هدف ایجاد وحدت امت اسلامی در همه مذاهب و تقریب بین مذاهب اسلامی با هر گرایشی، و با تأکید بر معیت و همراهی با رسول گرامی اسلام در ایجاد سقفی واحد به‌عنوان «امت واحدة» اجرا گردید. مقرر بود که رادیوی مناسبتی وحدت تا پایان هفته وحدت روی موج ۵/ ۹۵ مگاهرتز روی آنتن رود ولی باتوجه‌به استقبال مخاطبان، برنامه‌های این رادیو با همکاری صداوسیما و محتوای آماده شده تا پایان ماه ربیع‌الاول به مدت یک ماه تداوم یافت.

۶- انجام دو رونمایی از پایگاه «ویکی‌وحدت» و کتابی مربوط به فتوای علمای اسلام درباره فلسطین

   ❖  رونمایی از پایگاه جامع اطلاع‌رسانی جهان اسلام با رویکرد وحدت و تقریب به نام «ویکی‌وحدت»(wikivahdat.com): 

ویکی‌وحدت، دانشنامه‌ای دیجیتالی در فضای مجازی است که در دوره جديد برنامهها  به ‌وسیله مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تولید گردیده و در زمینه فرهنگ‌سازی برای وحدت امت اسلامی، تقریب مذاهب اسلامی و دستیابی به اتحادیه اسلامی فعالیت خود را در سال ۱۳۹۹ آغاز کرده است. هدف این دانشنامه دیجیتالی تبیین مفاهیم، واژگان، اصطلاحات این حوزه و معرفی شخصیت‌ها، جریان‌ها، مؤسسات، کتاب‌ها و اموری از این دست و نشر تمامی محتواهای تولید شده در چارچوب فوق است.

هدف از شکل‌گیری: باتوجه‌به این‌که حرکت به‌سوی امت واحده اسلامی از اهداف اصولی و سیاست‌های کلان نظام جمهوری اسلامی ایران و بنیان‌گذار کبیر انقلاب اسلامی امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری آیت‌الله ‌العظمی امام خامنه‌ای (مد ظله العالي) است و باتوجه ‌به رسالت تأسیس مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی که متکفل تأمین مقدمات نظری امت واحدة اسلامی است، این دانشنامه با هدف ترویج و اشاعه این مهم در عرصه فضای مجازی ایجاد گردیده تا مخاطبین با سطح اطلاعات متفاوت بتوانند با مراجعه به این دانشنامه نیاز اطلاعاتی خود را برطرف نموده و باتوجه‌به ساختار فناوری ویکی، در صورت تمایل، ما را در افزایش و بهبود مقالات و مداخل موجود در آن یاری رسانند.
در مدت کوتاه فعالیت «ویکی وحدت» حدود ۱۰۰۰ مقاله به زبان فارسی با محوریت شخصیت‌های تقریبی، مؤسسات تقریبی، جریان‌های اسلامی و دیگر موضوعات مرتبط نگارش یافته و در ویکی وحدت بارگذاری شده است. همچنین علاوه بر مداخل اصلی ۸۰۰ مدخل ارجاعی برای مقالات تهیه شده تا امکان دسترسی به مقالات تسهیل شود. 
 همچنین مقدمات راه‌اندازی ویکی عربی و انگلیسی فراهم شده و اصول و سیاست‌های نگارش مقالات عربی تهیه گردید. باتوجه‌به اهمیت زبان عربی نگارش مقاله به زبان عربی به‌صورت گسترده آغاز شده است و به‌زودی ویکی عربی آماده رونمائی 
خواهد شد. 

   ❖  رونمایی از کتاب «فلسطین فی وجدان علماء الاسلام»

هدف از تألیف این کتاب عكس العمل علمای فریقین در برابر عادی‌سازی روابط کشورهای اسلامی با رژيم صهيونيستي است. این کتاب در سه فصل به چاپ رسیده است: فصل اول دربرگیرنده فتاوا و سخنرانی‌های ۳۰ تن از علمای اهل‌سنت پیرامون ضرورت پیروزی فلسطین و عدم همکاری با دشمن صهیونیستی است. در فصل دوم نیز به فتاوی و سخنرانی‌های ۳۰ تن از علمای شیعه در رابطه با مسأله فلسطین اشاره شده است. در فصل سوم نیز فتاوی و ديدگاهها  و نظرات مراکز بزرگ علمی اسلامی درباره فلسطین آمده است. از آن جمله می‌توان به فتوای اولین کنفرانس علمای فلسطین در سال ۱۹۳۵م، صدای علمای الأزهر در سال ۱۹۴۷م، در رابطه با ضرورت جهاد، و فتوای علمای کنفرانس بین‌المللی اسلامی در پاکستان در سال ۱۹۶۸م، پیرامون منع صلح با یهودیان 
اشاره کرد. 

۷- حضور گسترده روحانیون

نظر به لزوم گسترش اندیشه وحدت امت و تقریب مذاهب در بین علمای اسلام، سی و چهارمین کنفرانس با مشارکت گسترده مراجع، روحانیون و حوزه‌های علمیه صورت گرفت. برای اولین‌بار یکی از مراجع معظم تقلید به‌عنوان سخنران افتتاحیه کنفرانس وحدت اسلامی سخنرانی نمودند. همچنین ۱۳ نفر نمایندگان ولی‌فقیه، ۱۳ نفر از ائمه جمعه اهل‌سنت، ۱۰ نفر نمایندگان مجلس خبرگان رهبری، ۶۳ نفر مفتی، مدیر، مدرس و عالِم حوزوی شیعه و سنی، ۸۳ نفر استاد دانشگاه، ۲۲۴ نفر فعال فرهنگی، اجتماعی و نویسنده همچنین شخصیت‌های برجسته سیاسی از قبیل رؤسای مجلس، نخست‌وزیر پیشین، وزرای پیشین، رؤسای سازمان¬های پرنفوذ دینی و شخصیت‌های برجسته فرهنگی در کنفرانس حضور داشتند.

۸- حضور سخنرانان تراز اول در مراسم افتتاحیه از جمله برجستگی‌های ویژه این دوره کنفرانس بود که نوزده نفر به شرح ذیل به ایراد سخنرانی پرداختند.

۱)    حضرت آیت‌الله العظمی ناصر مکارم شیرازی – از مراجع عظام تقلید
۲)    جناب آقای دکتر محمدباقر قالیباف – رئیس مجلس شورای اسلامی
۳)    حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر حمید شهریاری – دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی
۴)    جناب آقای دکتر ماهاتیر محمد – متفکر، اندیشمند و سیاستمدار برجسته جهان اسلام از مالزی
۵)    جناب آقای شیخ راویل عین‌الدین – رئیس اداره دینی مسلمانان روسیه
۶)    جناب آقای شیخ عکرمه صبری – خطیب مسجد الاقصی
۷)    آیت‌الله شیخ عیسی قاسم – رهبر شیعیان بحرین
۸)    حجت‌الاسلام و المسلمین شیخ نعیم قاسم – معاون دبیرکل حزب الله لبنان
۹)    جناب آقای دکتر نوری المالکی – دبیرکل حزب الدعوه و رئیس ائتلاف دولت قانون عراق
۱۰)    حجت‌الاسلام و المسلمین سید عمار حکیم – رئیس جريان حكمت ملي عراق
۱۱)    جناب آقای دکتر محمد گورمز – رئیس مؤسسه اندیشه اسلام ترکیه
۱۲)    جناب علامه شیخ شمس‌الدین شرف‌الدین – مفتی دیار یمن
۱۳)    جناب آقای دکتر بوعبدالله غلام الله – رئیس مجلس اعلای اسلامی الجزایر
۱۴)    شیخ عبدالعزیز بن جنید – مفتی سلطنت برونئی دارالسلام
۱۵)    جناب آقای دکتر ملک محتشم خان – دبیرکل جماعت اسلامی سراسر هند
۱۶)    جناب آقای دکتر قبله ایاز – رئیس شورای ایدئولوژیک پاکستان
۱۷)    جناب آقای شیخ ماهر حمود – دبیرکل اتحادیه علمای مقاومت لبنان
۱۸)    جناب علامه دکتر شیخ مهدی صمیدعی – مفتی اهل‌سنت و رئیس دارالافتای عراق
۱۹)    جناب آقای جوپینگ ما – دبیرکل انجمن اسلامی چین

۹- جلسه اختتامیه با حضور ریاست محترم قوه قضائیه و دیگر مهمانان از اهل‌سنت و برخی اعضای شورای عالی مجمع تقریب علی‌رغم شرائط کرونایی در کشور و با رعایت موازین بهداشتی، به‌صورت حضوری برگزار گردید و ۹ نفر افراد ذیل بصورت حضوري و غير حضوري در آن سخنرانی کردند:

۱)    آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی – رئیس قوه قضائیه
۲)    حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر حمید شهریاری – دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی
۳)    دکتر خلیل حمدان – عضو هیئت‌رئیسه جنبش امل لبنان
۴)    علامه دکتر شيخ خالد عبدالوهاب الملا - رئیس جماعت علمای عراق
۵)    مولوی محمد اسحاق مدنی – نایب رئیس شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی
۶)    حجت‌الاسلام و المسلمین سید موسی موسوی – قائم‌مقام مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی
۷)    مولوی حبیب‌الله حسام – رئیس شورای اخوت اسلامی افغانستان
۸)    مولوی نذیر احمد سلامی – نماینده مجلس خبرگان رهبری
۹)    ماموستا ملا قادر قادری – امام‌جمعه پاوه

۱۰- حسن ختام برنامه‌های هفته وحدت: فرمایشات مقام معظم رهبری و پخش زنده آن از وبگاه کنفرانس

باتوجه‌به شرائط کرونایی در کشور و عدم امکان اجرای حضوری، برنامه اختتامیه طوری تنظیم گردید که انتهای هفته وحدت یعنی سالروز ولادت سراسر نور و با سعادت حضرت رسول گرامی اسلام(ص) و فرزند برومندش حضرت امام جعفر صادق(ع) امت اسلامی خصوصاً شرکت‌کنندگان در کنفرانس وحدت اسلامی، از رهنمودهای رهبر حکیم انقلاب اسلامی (مد ظله العالی) که به‌صورت مجازی و از طریق شبکه‌های سراسری رادیویی و تلویزیونی منتشر و پخش گردید، بهره‌مند گردند. این مراسم از وبگاه کنفرانس بارگذاری و به‌صورت مستقیم پخش گردید.

۱۱- همکاری با شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی

جهت برگزاری مراسم هفته وحدت با مشارکت تمامی نهادهای عضو در سراسر کشور و اشتراک‌گذاری همه محتواهای تولید شده در این رابطه در طول هفته وحدت جهت استفاده همگانی. 
در سال جاري با پيگيري هاي كه انجام گرفت شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي پذيرفت كه همانند ساير ايام الله، هفته وحدت را هم هر ساله در برنامه هاي جاري خود قراردهد و امسال هم خود جداگانه در سطح كشور برنامههاي خوب و مؤثري را اجرا نمود.برای اولین‌ بار با همکاری اين شورا و  با استفاده از ظرفیت بیست و پنج نهاد عضو آن، تعداد قابل‌توجهی از آثار تبلیغاتی و اطلاع‌رسانی تهیه شده اعم از کلیپ، فیلم، استوری، موشنگرافی و پوسترهای تهیه شده با مضمون تقریب و وحدت اسلامی، 
میلاد پیامبر گرامی اسلام (ص) و حضرت امام صادق (ع) به اشتراک گذاشته شد و در اختیار این نهادها قرار گرفت و پوستر طراحي شده توسط اين مجمع بهعنوان اثر برگزيده ملي از سوي وزارت فرهنگ وارشاد اسلامي معرفي گرديد.‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬

۱۲- وبگاه کنفرانس؛ نوآوری در محتوا، امکانات فنی و بارگذاری تمامی سخنرانی‌ها، 

   ❖  نوآوری

 پخش بیش از ۳۹ وبینار به زبان‌های فارسی، انگلیسی و عربی به‌صورت برخط در وبگاه سی و چهارمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی و همچنین           پلتفرم‌های:
      آپارات
      اینستاگرام
      یوتیوب
 طراحی سامانه ثبت‌نام مهمانان، سازمآنها و معرفی مهمان و ایجاد دسترسی برای کاربران بین‌المللی‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬
 طراحی و پشتیبانی سامانه دریافت و داوری مقالات سی و چهارمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی

   ❖  امکانات وبگاه (iuc.taqrib.ir):‎

 وبگاه کنفرانس وحدت با قابلیت نمایش در انواع دستگاه‌ها نظير دسکتاپ، تبلت و موبایل و کاملاً انعطافی در سکوهای مختلف و دارای امکانات ذیل           است:

۱.    پشتیبانی از سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی
۲.    قابلیت ثبت‌نام مهمانان، سازمان‌ها، نهادها و رسانه‌ها و همچنین معرفی مهمان به کنفرانس با امکان اعتبارسنجی تلفن همراه
۳.    سامانه کاربری ارسال و داوری مقالات کنفرانس به همراه اطلاع‌رسانی از طریق پیامک
۴.    اطلاع‌رسانی، اخبار، رویدادها، فراخوان مقاله، معرفی وبینارها، معرفی حامیان کنفرانس، تاریخچه برگزاری کنفرانس و همچنین تاریخ‌های مهم کنفرانس به‌صورت خط زمان
۵.    پخش مستقیم وبینارها در وبگاه کنفرانس به‌صورت برخط
۶.    آرشیو سخنرانی‌ وبینارها به‌صورت پخش مجزا به همراه متن سخنرانی‌ها (در حال ویرایش) و امکان به اشتراک‌گذاری مستقیم ویدئو در شبکه‌های اجتماعی

   ❖  رتبه وبگاه 

باتوجه به این موضوع که دامنه iuc.taqrib.ir تازه‌تأسیس بود و هیچ‌گونه فعالیتی از قبل نداشته، سابقه فعالیت وبگاه کنفرانس از ۲۱ آبان‌ماه تا ۲۰ دی‌ماه ۱۳۹۹ (مصادف با ۱۱ اکتبر ۲۰۲۰ تا ۹ ژانویه ۲۰۲۱) بر اساس معیارهای جهانی مورد ارزیابی و تحلیل آماری قرار گرفت. این بررسی نشان از ارتقای ناگهانی و اعجاب‌آور وبگاه در بین وبگاه‌های سازمان‌های مشابه دارد. این امر عمدتاً به دلیل بارگذاری سخنرانی‌ها و مراجعه پرتکرار طرفداران کثیر و علاقه‌مندان به سخنرانان به وبگاه است.
 رتبه جهانی این وبگاه در حال حاضر در الکسا حدود ۴۴۶ هزار، رتبه در بین وبگاه‌های ایران حدود ۳۴ هزار و در بین وبگاه‌های امریکا حائز رتبه ۸۸ هزار است. این رتبه از رتبه وبگاه‌هایی مشابه که بعضاً سال‌هاست در این حوزه فعالیت دارند بهتر و در برخی موارد بسیار بهتر است. مثلاً یکی از وبگاه‌های مشابه با فعالیت چندین‌ساله رتبه جهانی یک میلیون و ۲۴۰ هزار را دارد.

   ❖  آمار ترافیک و مخاطبان (Audience)

تعداد کل کاربران: ۳,۹۴۱ 
تعداد کل دوره‌های فعال کاربر: ۸,۱۱۸ 
تعداد کل صفحات بازدیدشده: ۳۵,۱۳۵ 

   ❖  آمار بازدیدکنندگان

مطابق نمودار، بازدیدکنندگانی که به وبگاه سی و چهارمین کنفرانس وحدت سر زده‌اند به دو دستۀ بازدیدکنندگان جدید که سهم ۲۳ درصدی و بازدیدکنندگان تکراری که سهم ۷۷ درصدی دارند، تقسیم می‌شوند. بازدیدکنندگان تکراری، کاربرانی هستند که قبلاً یک‌بار از وبگاه کنفرانس وحدت بازدید کرده‌اند و آمار بالای این بازدیدکنندگان نشان از محتوای سودمند از نگاه کاربران است.

   ❖  موقعیت مکانی بازدیدکنندگان: 

بیشترین بازدید به ترتیب در قاره‌های آسیا، اروپا، امریکا، افریقا و اقیانوسیه بوده است. وبگاه iuc.taqrib.ir از حدود ۸۷ کشور بازدیدکننده داشته است. در بیش از ۳۳۰ شهر دنیا وبگاه مذکور دیده شده است. شهرهای تهران، قم، اصفهان، شیراز، لاهور، کراچی، بیروت، راولپندی و فرانکفورت بیشترین بازدیدکنندگان را داشته‌اند. 
همان‌طور که در تصویر زیر می‌بینید اولین آمار نمایش داده شده از موقعیت جغرافیایی بازدیدکننده‌ها، سهم کشور ایران حدود ۱/۵۲ درصد، پاکستان ۴/۱۰ درصد، ایالات متحده امریکا ۷/۵ درصد، آلمان ۳ درصد، اندونزی ۲/۲ درصد، لبنان ۲ درصد، 
انگلیس ۲ درصد و کشورهای مالزی، امارات و هند با سهم حدود ۱ درصد از کل بازدیدکنندگان را شامل می‌شود. سهم کشورهای دیگر از کل بازدیدها به میزان ۵/۱۸ درصد است که در بین این کشورها رژيم صهيونيستي و عربستان سعودی نيز دیده می‌شود.

۱۳- سازمان‌های همکار

سی و چهارمین كنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی در حالی برگزاری گردید که علی‌رغم شیوه برگزاری كنفرانس که برای نخستین‌بار به‌صورت مجازی برگزار گردید، شاهد همكاری نهادها و سازمان‌های مختلف از جمله: دفتر مقام معظم رهبری «مد ظله العالی»، بیوت مراجع عظام، وزارت امور خارجه، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، صداوسیما ج.ا.ا، شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، دانشگاه مذاهب اسلامی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، خبرگزاری‌ها و روزنامه‌های کثیرالانتشار و نهادهای انقلابی جهت برگزاری هرچه باشکوه‌تر این رویداد بودیم که در این مقال از همکاری صمیمانه تمامی این نهاد‌ها و سازمانها سپاسگزاری می‌گردد. ‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬

۱۴- اطلاع‌رسانی و تبلیغات گسترده و فضای مجازی

هماهنگی و اجرای برنامه‌های رادیو وحدت جهت معرفی میهمانان و دست‌اندرکاران کنفرانس، در اختیار قراردادن آرشیو فیلم و عکس خبرگزاری، پوشش رسانه‌ای وقایع کنفرانس شامل خبر، مصاحبه، یادداشت، گزارش، گزارش تصویری، تشکیل ستاد خبری کنفرانس و جذب خبرنگار برای پوشش کامل مطالب در وبگاه‌های فارسی، عربی، انگلیسی و اردو، ترجمه و پیاده‌سازی مطالب به زبان فرانسه و اردو، هماهنگی با شبکه‌های صداوسیما جهت پخش مستقیم مراسم افتتاحیه و اختتامیه کنفرانس، توزیع منظم و گسترده مطالب در شبکه‌های مجازی، ارتباط گسترده رسانه‌ای با خبرگزاری‌ها و رسانه‌های سطح یک کشور جهت بازتاب رسانه‌ای کنفرانس در داخل و خارج، همکاری با اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های اسلامی و همچنین معاونت برون‌مرزی صداوسیما جهت پخش و توزیع هرچه بیشتر وقایع کنفرانس.

۱۵- مدیریت در کاهش هزینه‌ها و استفاده از ظرفیت‌های موجود داخلی

باتوجه‌به کاهش شدید بودجه در سال جاری تلاش مضاعف شد تا با کار مضاعف به‌وسیله متخصصان و کارکنان داخل مجمع و با امکانات محدود، کنفرانس به نحوی مدیریت شود که با حداقل منابع مالی بیشترین بهره‌وری حاصل گردد. در حالی که برخی از کنفرانس‌های پیشین تا نزدیک به ده برابر هزینه در پی داشته و در عین حال اکثر انتقادها نشان از عدم رضایت ناظران و حتی شرکت‌کنندگان از نوع و تعداد مدعوین داشته است. با تلاش قابل‌ تقدیر همکاران و با استفاده از ظرفیت نهادهای همکار، کنفرانس سی و چهارم با کاهش هزینه‌ها الگویی مناسب برای برنامه‌های آینده به دست داد.