رفتن به محتوای اصلی

موضوعات فراخوان مقاله

مبانی و چالش‌های دینی و معنوی در مواجهه با بلایا و مصائب
ظرفیت‌های راهبردی جهان اسلام در مواجهه با بلایا و مصائب
نقش دانشمندان و نخبگان مسلمان در مواجهه با بلایا و مصائب
نقش رسانه‌ها در آگاهی‌بخشی و ترویج فرهنگ تعاون در هنگام ابتلای به بلایا و مصائب
تهدیدها و فرصت‌های فضای مجازی در عصر کرونا برای جوامع اسلامی
جهان پساکرونا و سناریوهای جدید سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در جهان اسلام
چالش‌های فرهنگی، اقتصادی و سیاسی غرب در مواجهه با کرونا

سی و چهارمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی

رونمایی‌ها

فلسطین فی وجدان علماء الاسلام

فلسطین فی وجدان علماء الاسلام

این روزها شاهد برپایی مراسم عادی سازی روابط از سوی برخی رژیم های منطقه با رژیم غاصب صهیونیستی هستیم، که گویا پروژه ای است مستمر؛ این رژیم ها وظیفه اسلامی و حتی انسانی خود را در حمایت از مردم مظلوم فلسطین و در حمایت از حقیقت و عدالت و برادری اسلامی کنار گذاشته اند.
از این رو، کتاب پیش رو که شامل فتاوا و سخنان اندیشمندان تشیع و تسنن در مورد مسئله فلسطین و وجوب حمایت از آن و حرمت عادی سازی روابط با اسرائیل است، با مهارت محقق اسلامی توانمند، استاد محمد ساعدی در ۲۴۴ صفحه نگاشته شده است. این کتاب شامل سه فصل می باشد. در فصل اول به فتاوا و سخنان اندیشمندان تسنن در مساله پرداخته شده است که تعداد ایشان به سی نفر از علماء و اندیشمندان می رسد که از آن جمله اند: دکتر احمد عمر هاشم، دکتر عبد الحلیم محمود، شیخ عبد المجید سلیم، شیخ محمد ابو زهرا، شیخ محمد سید طنطاوی و شیخ محمود شلتوت و...
نگارنده در فصل دوم به فتاوا و سخنان سی تن از علمای شیعه در مورد فلسطین پرداخته است که از آن جمله اند: امام خمینی (ره)، امام خامنه ای، آیت الله سیستانی، آیت الله خویی، شیخ محمد حسین کاشف الغطاء، آیت الله ناصر مکارم شیرازی و ...

 

دروس فی الفقه المقارن ج2 (ده جلدی)

دروس فی الفقه المقارن ج۲ (ده جلدی)

این کتاب یکی از کاملترین فعالیت‌های پژوهشی در عرصه فقه مقارن است. این موسوعه ده جلدی که توسط حضرت آیت الله العظمی محمدابراهیم جناتی تألیف شده، یک دوره فقه استدلالی مقارن است که مشتمل بر همه ابواب فقهی از طهارت تا دیات است. جلد دوم این کتاب مربوط به " کتاب الطهارة " است که مشتمل بر مباحثی نظیر: احکام المیاه، والوضوء، وغسل الجنابة، واحکام الحیض، والاستحاضة، والنفاس، والمطهرات، والنجاسات، واحکام المیت، واحکام الشهید، والتیمّم از منظر مذاهب اسلامی پنجگانه : (امامی، شافعی، مالکی، حنبلی، حنفی) می‌باشد.

 

 

ویکی وحدت (دانشنامه وحدت مذاهب اسلامی)

دانشنامه ای است دیجیتالی (اینترنتی، الکترونیکی، مجازی) و وابسته به مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی که در زمینه فرهنگ سازی وحدت امت اسلامی و در مجال تقریب مذاهب اسلامی فعالیت خود را آغاز کرده است. در واقع «ویکی‌ وحدت» دانشنامه‌ای مجازی است که هدف آن بیان مفاهیم، واژگان، اصطلاحات، شخصیت ها، موسسات، کتب و ... در زمینه وحدت و تقریب مذاهب اسلامی است. به دیگر عبارت ویکی وحدت متکفل تمامی تراث تولید شده در این زمینه می باشد. در این راستا، واژگانی نیز که برای فهم این هدف لازمند در این دانشنامه یاد خواهند شد. این دانشنامه با در نظر گرفتن دو سطح عموم مخاطبین و نیز مخاطبین خاص به تولید محتواهای مرتبط با مقوله وحدت اسلامی و تقریب میان مذاهب اسلامی می پردازد. واژگان و اصظلاحات موجود در موضوعات علمی، تاریخی، جغرافیایی، فقهی، اصولی، اشخاص، باورها، و...قابل ارائه و طرح در ویکی وحدت است. رویکرد ویکی وحدت ارائه مطالب از منابع معتبر عند الفریقین (شیعیان و اهل سنت)و عدم دامن زدن به مسائلی است که موجب اختلافات مذهبی گردد. نویسندگان دانشنامه مجازی وحدت اسلامی از ارائه نظرات شخصی می پرهیزند و قضاوت درباره موارد اختلافی علمی و تاریخی را بر عهده خوانندگان گرامی می گذارند.

ویکی وحدت در کنفرانس وحدتویکی وحدتویکی وحدت