رفتن به محتوای اصلی

موضوعات فراخوان مقاله

مبانی و چالش‌های دینی و معنوی در مواجهه با مصائب و بلایا
ظرفیت‌های راهبردی جهان اسلام در مواجهه با مصائب و بلایا
نقش دانشمندان و نخبگان مسلمان در مواجهه با مصائب و بلایا
نقش رسانه‌ها در آگاهی‌بخشی و ترویج فرهنگ تعاون در هنگام ابتلای به مصائب و بلایا
تهدیدها و فرصت‌های فضای مجازی در عصر کرونا برای جوامع اسلامی
جهان پساکرونا و سناریوهای جدید سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در جهان اسلام
چالش‌های فرهنگی، اقتصادی و سیاسی غرب در مواجهه با کرونا
مبانی و چالش‌های دینی و معنوی در مواجهه با مصائب و بلایا
ظرفیت‌های راهبردی جهان اسلام در مواجهه با مصائب و بلایا
نقش دانشمندان و نخبگان مسلمان در مواجهه با مصائب و بلایا

سی و چهارمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی

آیت الله جزائری در وبینار «مبانی و چالش های دینی و معنوی در مواجهه با بلایا و مصائب»: تفرقه امت اسلامی باعث شده رئیس جمهور فرانسه به پیامبر(ص) اهانت کند/ هیچ راهی جز وحدت نداریم

سی و چهارمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی

به گزارش ستاد خبری سی و چهارمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی، آیت الله سیدمحمدعلی موسوی جزائری، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در وبینار «مبانی و چالش های دینی و معنوی در مواجهه با بلایا و مصائب» در سی و چهارمین کنفرانس وحدت اسلامی خاطرنشان کرد: معنای وحدت چیست؟ کلمه توحید و توحید کلمه. خداوند تعالی بسیار در قرآن کریم بر این کلمه و مفهوم تاکید داشته است.
وی ادامه داد: از جمله آیاتی که در قرآن به مفهوم وحدت پرداخته، این آیه معروف است: واعتصموا بحبل الله جمیعا و لا تفرقوا. مقصود و مفهوم این آیه این است که ای مسلمانان، شما باید به حبل الله چنگ بزنید. حال باید دانست که حبل الله چیست؟ بر اساس روایات، حبل الله قرآن است. ریسمانی که از آسمان به سمت زمین کشیده شده است. وقتی که شما نعمتی اینچنینی دارید، پس چرا تفرقه پیشه می کنید؟ به حبل الله، یعنی به قرآن کریم چنگ بزنید و از تفرقه دوری کنید.
آیت الله جزائری تصریح کرد: خداوند تبارک و تعالی در آیه ای دیگر از قرآن کریم می فرماید: ولاتنازعوا فتفشلو و تذهب ریحکم(اختلاف مکنید، که سست و بد دل می شوید، و قدرت و شوکتتان از میان می رود). مقصود از ریح در این آیه چیست؟ به نظر من منظور ریح طیب است، یعنی نسیم خوش و عطرآگین.
وی افزود: خداوند سبحان به مسلمانان این رائحه و نسیم خوش بو را داده است؛ این محبوبیتی برای کل ملت های مسلمان و امت اسلام است و به آنها به دید تقدیر و احترام نگریسته می شود. این آیه این نکته را به ما می گوید که اگر نزاع پیشه کردید و متفرق شدید، این محبوبیت و احترام را از دست خواهید داد.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تأکید کرد: در آیه ای دیگر از قرآن کریم، خداوند تعالی می فرماید: أَوْ يَلْبِسَكُمْ شِيَعًا وَيُذِيقَ بَعْضَكُمْ بَأْسَ بَعْضٍ(یا شما را به اختلاف کلمه و پراکندگی درافکند و بعضی را به عذاب بعضی گرفتار کند) به این معنا که اگر منحرف شوید و از صراط مستقیم بیرون روید، لزومی ندارد که خداوند از آسمان بر شما عذابی فرود آورد؛ بلکه متفرق و گروه گروه خواهید شد و بدین شکل گروهی ظالم و گروهی مظلوم خواهد بود. بین شما مخاصمه و درگیری پیش خواهد آمد و بدین شکل دیگر نیازی به دشمن خارجی نخواهید داشت. همین تفرقه به عنوان عذاب برایتان کافی خواهد بود.
وی در ادامه سخنان خود گفت: علمای بزرگ اسلام، رؤسای کشورهای اسلامی و همچنین ملت های محترم را مورد خطاب قرار می دهم. برادران عزیزم، می خواهم به شما بگویم که آری، ما سختی ها و مشکلات فراوانی داریم؛ اما باید پرسید که راه حل چیست؟ آیا راه حل این است که به مستکبران مراجعه کنیم؟ سراغ آمریکا و اسرائیل برویم و دستانشان را ببوسیم؟ یا اینکه راه حل، رسیدن به وحدت میان مسلمانان است؟ به نظر من، تنها راه حل، اتحاد میان مسلمانان است.
آیت الله جزائری بیان داشت: اگر مسلمانان یکپارچه و یکدست بشوند، در نهایت خواهند توانست که بر انواع بلایا، سختی ها و مشکلات خود فائق آیند. باید دانست که نعوذ بالله راه حل تسلیم در برابر دشمنان اسلام و مسلمین نیست.
وی اضافه کرد: اگر ما متحد و متماسک باشیم، دیگر اسرائیل نمی تواند مرتکب این جنایات زشت بشود و فلسطینیان را در تنگنا قرار دهد و یا اینکه شخصی به نام رییس جمهور فرانسه بیاید و به اولین شخصیت خلقت، یعنی پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم جسارت کند؛ همه این اتفاقات برگرفته از ضعف ماست. این ضعف سبب شده که دشمنان حس کنند که هیچ قدرتی در برابر آنها نیست تا به مقابله پرداخته و از آنها انتقام بگیرد. اینگونه دشمنان گمان می کنند، آزادند که هر کاری خواستند بکنند. از خداوند متعال برای تمام مسلمانان توفیق مسالت دارم؛ همچنین تنها از مسلمانان می خواهم که متحد شوند؛ متحد شوند، متحد شوند.