رفتن به محتوای اصلی

موضوعات فراخوان مقاله

مبانی و چالش‌های دینی و معنوی در مواجهه با مصائب و بلایا
ظرفیت‌های راهبردی جهان اسلام در مواجهه با مصائب و بلایا
نقش دانشمندان و نخبگان مسلمان در مواجهه با مصائب و بلایا
نقش رسانه‌ها در آگاهی‌بخشی و ترویج فرهنگ تعاون در هنگام ابتلای به مصائب و بلایا
تهدیدها و فرصت‌های فضای مجازی در عصر کرونا برای جوامع اسلامی
جهان پساکرونا و سناریوهای جدید سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در جهان اسلام
چالش‌های فرهنگی، اقتصادی و سیاسی غرب در مواجهه با کرونا
مبانی و چالش‌های دینی و معنوی در مواجهه با مصائب و بلایا
ظرفیت‌های راهبردی جهان اسلام در مواجهه با مصائب و بلایا
نقش دانشمندان و نخبگان مسلمان در مواجهه با مصائب و بلایا

سی و چهارمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی

عضو هیأت امنای اتحادیه جهانی زنان مسلمان در کنفرانس وحدت اسلامی: امت واحده، نهاد الهی است/ داعش غده سرطانی در بدنه اسلام است

سی و چهارمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی

وی افزود: بمنظور تشکیل و ایجاد و تقویت پیوندهای امت واحده و پاسداری از آن مانند بسیاری از موضوعات دیگر، برنامه های ویژه در تعالیم دینی ارائه می شود.
به گزارش ستاد خبری سی و چهارمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی، خانم دکتر صبیحه نباتی، عضو هیأت امنای اتحادیه جهانی زنان مسلمان در وبینار «مبانی و چالش های دینی و معنوی در مواجهه با بلایا و مصائب» در سی و چهارمین کنفرانس وحدت اسلامی بیان داشت: امت واحده یک نهاد الهی بشمار می آید چرا که دین هنگامی که ویژگی های امت واحده را تبیین می کند به همه نیازهای جامعه و فرد در زمینه های هدایت انسان به درگاه الهی پاسخ می گوید.
وی افزود: بمنظور تشکیل و ایجاد و تقویت پیوندهای امت واحده و پاسداری از آن مانند بسیاری از موضوعات دیگر، برنامه های ویژه در تعالیم دینی ارائه می شود. باید اعتراف کرد که امت واحده با عوامل فطری و تکوینی ایجاد می شود نه با قراردادهای اجتماعی و حقوقی محض یا در نتیجه زیاده خواهی های استکباری و تصمیمات منفعلانه.
عضو هیأت امنای اتحادیه جهانی زنان مسلمان اظهار داشت: امت واحده بدون شک از ضروریات پیشرفت و رشد شخصیت انسان و احساس مسؤولیت اجتماعی و خروج از چارچوب تکبر و خود بزرگ بینی و طبیعت فردی و تعهد در برابر دیگران است و این مهم بیانگر آن است که تعالیم قرآن کریم برای همزیستی و نگاه و تفکر مشترک و کار هدفمندانه می باشد و این از مؤلفه های امت واحده است در مقابل، یک نظریه برنامه ریزی شده ای وجود دارد که بر معیارهای غیر دقیق و غیرعقلانی و مطابق روشهای استکباری و سنت های اشتباه استوار است مانند تأسیس داعش که به اسم اسلام و مسلمانان عمل می کند ولی متاسفانه منشاء گرفتاری شده و بحران هایی را برای جامعه بوجود می آورد.
وی ادامه داد: در نتیجه این نظریه، به رشد و پیشرفت اعضای امت کمکی نمی کند بلکه با در پیش گرفتن راههای ناصحیح در حل مشکلات باعث اتلاف انرژی، سرمایه و نیروی انسانی می شود. همچنانکه رهبر انقلاب اسلامی السید علی خامنه ای(حفظه الله تعالی) فرمودند این حرکتها و فتنه های تکفیری که در کشورهای اسلامی می بینیم زیر ساخت های این کشورها را نابود کرد. پس بنا به آنچه اشاره شد هنگام بررسی منابع و دلایل و شواهد تجربی و مهمتر از آن هنگام بررسی نظر قرآن، می بینیم که اصل و اساس تکوین و استحکام و استمرار امت اسلامی به عنوان یک سیستم و نظام، انتخاب ولیّ الهی و فرمانبرداری آگاهانه از او، ساماندهی و توزیع هدفمدانه وظایف و مسؤولیتها و مشارکت هماهنگ میان همه اجزا است.
خانم دکتر نباتی یادآور شد: پس اینجا ضرورت بالابردن آگاهی و بصیرت در میان ملت های مسلمان و حتی غیر مسلمان با وجود توطئه ها و خیانت ها احساس می شود در آن صورت این انحرافات از کجا می آید؟ با وجود رابطه عمیق میان دو مفهوم نظام(سیستم) و دیدگاه برنامه ریزی شده و روشمند به لحاظ نظری، از لحاظ عملی وجود یکی از این دو، ضرورتا به معنی وجود دیگری نیست به عبارت دقیق تر ممکن است نظام یا سیستم با تمام مؤلفه هایش وجود داشته باشد ولی با وجود مجموعه ای از عناصر مرتبط که آن اجزاء را بطور برابر بکار می گیرد نگاه روشمند و برنامه ریزی شده وجود نداشته باشد که به اداره آن کمک کند و این امر به عدم کارآمدی این نظام می انجامد و از طرفی دیگر ممکن است نظریه روشمند و برنامه ریزی شده ای باشد که عناصر غیر مرتبطی میانشان در یک نظام باشد ولی به خاطر نبود بهم پیوستگی، وجود هر یک از این عناصر با دیگری تناقض پیدا می کند و باعث شکست گروه می شود.
وی افزود: به عبارت دیگر و با یک نگاه مثبت اگر مثلا داعشی های تکفیری را مسلمان بدانیم این گروهی که کافران فرماندهی و حمایتش می کنند، از بدنه امت جدا شده اند و نه تنها کارآمدی و تاثیر لازم را از دست داده اند بلکه به شکل یک غده سرطانی در بدنه امت اسلامی عمل می نمایند و اینجاست که ضرورت کاهش و محدود شدن تاثیر آمریکا برای ما روشن می شود. تمام آنچه امروز در امت اسلامی می بینیم در نتیجه سعی و تلاش جدی استکبار جهانی و رژیم صهیونیستی برای تشکیک در نگاه صحیح به سیستم و نظام است که به خاطر نبود اعتماد در در بدنه امت اسلامی باعث کشمکش میان اعضاء و درگیری در آن می-شود.
عضو هیات امنای اتحادیه جهانی زنان مسلمان گفت: رهبر انقلاب اسلامی سید علی خامنه ای می فرمایند ما جهان اسلام باید توانمندی هایمان را برای رویارویی با رژیم صهیونیستی و جنبشی که ضد قدس شریف و مسجد اقصی شکل می گیرد بکار بگیریم کسی که همه جهان اسلام را با این آگاهی و بصیرت به حرکت وا داشت. ما باید به مشکلاتی که منشا آن استکبار است توجه کنیم و ملاحظه می کنیم آنچه که رژیم های خائن به ملت خود در درجه اول و خائن به امت اسلامی در درجه دوم، انجام می دهند، در راستای عادی سازی و هم پیمانی بادشمنان امت و بویژه آمریکا انجام می شود که این وضعیت همه آزادگان امت اسلامی را ملزم می کند از آن جلوگیری کرده با آگاهی و بصیرت و با جهاد در راه خدا و مقاومت و پایداری بر اساس تعالیم دین و در راستای ایجاد امت واحده با آن مقابله کنند به یاری خداوند.